Članak

Ured za reviziju otkrio: Proces deminiranja u BiH nije unaprijeđen 15 godina

Centar za uklanjanje mina ni 20 godina nakon završetka rata nema sve informacije gdje se mine nalaze u BiH, odnosno ne zna kolika je konačna sumnjiva površina

Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine proveo je reviziju učinka na temu: „Efikasnost sistema deminiranja u Bosni i Hercegovini''.

Cilj revizije, potvrdili su iz Ureda, bio je procjena efikasnosti uspostavljenog sistema deminiranja i spremnosti BiH da ispuni međunarodno preuzete obaveze i vlastita strateška opredjeljenja.

- Provedena revizija je pokazala da uspostavljeni sistem deminiranja na nivou institucija BiH nije efikasan. Institucije BiH nisu preduzele sve neophodne aktivnosti kako bi osigurale efikasnost sistema deminiranja. Može se zaključiti da opredjeljenje države BiH da se ozbiljno pristupi problemu deminiranja ne postoji, čime je ugrožena realizacija strateških ciljeva BiH i ispunjenje međunarodno preuzetih obaveza. Sistemski, proces deminiranja nije analiziran niti unaprijeđen posljednjih 15 godina – navode iz Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine, prenosi Patria. 

U izvještaju se dalje navodi da Vijeće ministara BiH i Ministarstvo civilnih poslova BiH nisu preduzeli mjere kako bi se uspostavio funkcionalan institucionalni okvir za deminiranje, niti su osigurali potrebna finansijska sredstva za efikasnu implementaciju strateških ciljeva deminiranja.

- Centar za uklanjanje mina BiH nije preduzeo adekvatne aktivnosti s ciljem osiguranja efikasnosti i transparentnosti sistema deminiranja. Centar za uklanjanje mina ni 20 godina nakon završetka rata nema sve informacije gdje se mine nalaze u BiH, odnosno ne zna kolika je konačna sumnjiva površina. Postoje slučajevi da su se pronalazile mine ili dešavale nesreće na površinama koje nisu prvobitno okarakterisane kao sumnjive.

Kontrola kvaliteta deminiranja, koju provodi Centar za uklanjanje mina BiH, nije efikasna. Pored više nivoa kontrole u sistemu deminiranja, nesreće i nepravilnosti se dešavaju na površinama koje je Centar za uklanjanje mina BiH proglasio sigurnim za korištenje. Navedene nesreće i nepravilnosti sve više postaju uobičajena pojava jer Centar za uklanjanje mina BiH nije preduzimao aktivnosti kako bi se sistem deminiranja, prvenstveno kontrole kvaliteta, unaprijedio.

Aktivnostima Centra za uklanjanje mina BiH, građani BiH i donatori gube povjerenje u institucije BiH i u sposobnost države da opasnost od mina uspješno riješi – navode iz Ureda, prenosi Patria.

#BiH