Savez sindikata policijskih organa u Bosni i Hercegovini koji predstavlja uposlene u tri policijske agencije na nivou države, reaguje na Zaključke Komisije za budžet i finansije Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine, te traži da se problem plata policijskih službenika koji su oštećeni prilikom utvrđivanja koeficijenata pri donošenju istog Zakona prije osam godina, riješi u što kraćem roku i da se ne stavlja u isti koš sa drugim izmjenama predmetnih zakona.
Imajući u vidu bezbjedonosnu situaciju i dešavanja u svijetu, sa sigurnošću možemo tvrditi da su policijski službenici naugroženija kategorija službenika na državnom nivou i ni u kom slučaju problemi policijskih službenika ne mogu biti rješavani sa drugim izmjenama zakona o platama zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine.
Savez sindikata policijskih organa otvoreno traži od svih parlamentarnih stranaka da podrže Zakon o izmjenama zakona o platama zaposlenih u institucijama BiH čiji je predlagač Šemsudin Mehmedović koji je u potpunosti uvažio sve prijedloge Saveza sindikata policijskih organa u Bosni i Hercegovini na kojima Savez insistira već više od godinu dana.
Podsjećamo, policajci u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Direkciji za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) i Graničnoj policiji BiH, imaju plaće niže od primanja policajaca na drugim nivoima čak i do 500 KM, a ova nepravda mogla bi biti ispravljena zahvaljujući prijedlogu poslanika Šemsudina Mehmedovića koji je u parlamentarnu proceduru uputio Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, piše novinska agencija Patria.
U razlozima donošenja ovog zakona Mehmedović je naveo da su policijski službenici zaposleni u agencijama za provedbu zakona prilikom donošenja Zakona o plaćama i naknadama zaposlenih u institucijama BiH oštećeni, obzirom da su im utvrđeni najniži koeficijenti bez platnih razreda za poslove sa istom stručnom spremom u odnosu na zaposlenike i državne službenike.
- S tim u vezi potrebno je pravednije utvrditi koeficijente za policijske službenike od čina policajac do čina glavni inspektor, odnosno izvršiti izjednačavanje koeficijenata policijskih službenika sa koeficijentima zaposlenika i državnih službenika – navodi se dalje.
Inače, prema važećem Zakonu u institucijama BiH zaposlenici za srednjom stručnom spremom imaju koeficijent od 1,40 do 1,60, a policijski službenik 1,29! Ovo u praksi znači da čak i sekretarica u nekoj instituciji ima veću plaću od policajca s državnog nivoa!?
- Imajući u vidu složenost, stresnost i opasnost policijskih poslova Savez sindikata policijskih organa u BiH predlaže izmjenu člana 18. Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, na način da se za policijske službenike od čina policajac do čina stariji narednik utvrde koeficijenti - policajac 1,40, stariji policajac 1,55, narednik 1,70, stariji narednik 1,90 – navodi se u prijedlogu.
Podsjećamo, povećanje plaća policajcima DKPT-a, SIPA-e i GP-a kako bi došli u ravan sa pripadnicima FUP-a, ali i MUP-a KS u junu 2016. obećao je Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, ali i Dragan Mektić, ministar sigrunosti BiH. Od najavljenog zalaganja da plaće policajcima i na državnom nivou budu povećane ostao je samo nedovoljan trud i razočarenje među pripadnicima DKPT-a, SIPA-e i GP-a.
Tada je Vijeće ministara BiH 18. avgusta donijelo odluke o visini osnovice za obračun plate zaposlenim u institucijama Bosne i Hercegovine i o visini regresa za godišnji odmor u institucijama Bosne i Hercegovine za 2017. godinu.
Visina osnovice za obračun plata utvrđena je u iznosu 475,69 KM, a regres u iznosu 300,00 KM, što znači da ostaju na nivou iz 2016. godine, u skladu s Politikom Vijeća ministara BiH o ograničavanju javne potrošnje na plate i naknade zaposlenih u institucijama BiH.
Ovo se odnosi i na policijske službenike, a kako saznaje Patria do povećanja plaća policajcima DKPT-a tada nije došlo, jer je jedan prijedlog sadržavao i povećanje plaća za činovane policajce, a što bi iziskivalo znatno veća budžetska izdvajanja.
U BIH najviše su plaćeni policajci, inspektori i direktor Federalne uprave policije, čija se primanja kreću u rasponu od 1.100 KM, koliko dobivaju policajci, pa do više od 4.000 KM, koliko primaju direktor i pojedini inspektori. Razlika u primanjima je i u kantonima, gdje se plaće kreću između 700 i 1.200 KM, dok pojedini komesari, poput onoga u Unsko-sanskom kantonu, primaju i do 3.600 KM.