Članak

U ovoj godini jednokratnu novčanu pomoć dobilo 387 socijalno ugroženih porodica

Iznos novčane pomoći određuje se na osnovu kompletnog stanja u porodici (broja članova domaćinstva, uvjeta stanovanja, bolesti, invalidnosti, starosne dobi, radne sposobnosti...), a što se utvrđuje te

Općina Centar Sarajevo godinama pokazuje senzibilitet prema osobama koje se nalaze u stanju socijalne potrebe. Jedan u nizu takvih primjera je i izdvajanje finansijskih sredstava u svrhu jednokratne novčane pomoći za socijalno ugrožene porodice. U ovogodišnjem budžetu Općine Centar za tu namjenu obezbijeđeno je 130.000 maraka, a sa takvom praksom će se nastaviti i ubuduće, saopćeno je iz Općine Centar, prenosi Patria.

U toku 2016. godine finansijska pomoć je odobrena za 387 socijalno ugroženih porodica, za šta je izdvojeno 103.720 maraka.

Sredstva sa ovog budžetskog granta raspoređuje općinski načelnik  zaključkom, na prijedlog Službe za rad, socijalna pitanja, zdravstvo, izbjegla i raseljena lica, u skladu sa utvrđenim kriterijima, a na osnovu podnesenih zahtjeva.

Ova vrsta jednokratnih novčanih pomoći izdvaja se za osnovne egzistencijalne potrebe kao što su kupovina hrane, odjeće, ogrijeva i slično, a dodjeljuje se na osnovu Pravilnika o raspodjeli novčanih sredstava za dodjelu jednokratne novčane pomoći licima u stanju socijalne potrebe.

Pravo na jednokratnu novčanu pomoć imaju osobe koje su korisnici stalne novčane pomoći, tuđe njege i lične invalidnine, osobe sa posebnim potrebama i nesposobne za samostalan rad, korisnici dječijeg dodatka, samohrani roditelji koji su korisnici dječijeg dodatka i čija se djeca nalaze na redovnom školovanju do 25 godina života, djeca bez oba roditelja ili bez roditeljskog staranja čiji prihodi domaćinstva ne prelaze 400 KM, porodilje koje nisu u stalnom radnom odnosu, kao ni njihovi članovi domaćinstva, penzioneri, stara, bolesna i iznemogla lica preko 65 godina starosti čija primanja u domaćinstvu ne prelaze 400 KM mjesečno...

Iznos novčane pomoći određuje se na osnovu kompletnog stanja u porodici (broja članova domaćinstva, uvjeta stanovanja, bolesti, invalidnosti, starosne dobi, radne sposobnosti...), a što se utvrđuje terenskom posjetom socijalnog radnika.

Prema navedenom pravilniku za domaćinstva do dva člana odobrava se iznos od 200 KM, do četiri člana do 300 KM, a ukoliko domaćinstvo broji preko četiri člana, onda taj iznos pomoći može biti do 350 KM.

#BiH