U toku je sjedica Predstavničkog doma PSBiH, a Damir Arnaut, poslanik SBB-a i predlagač izmjene Zakona o plaćama i institucijama BiH kojom se ograničava iznos otpremnina pri odlasku u penziju državnim uposlenicima, obrazložio je na današnjoj sjednici šta podrazumijeva ova izmjena.
Predloženom izmjenom zadržava se pravo značajnog broja zaposlenih u institucijama BiH na otpremninu u iznosu njihovih šest neto plaća isplaćenih u prethodnih šest mjeseci, odnosno šest prosječnih plaća u BiH ukoliko je to za njih povoljnije, ali uvodi ograničenje na maksimalan iznos otpremnine koji se može isplatiti na 12 prosječnih plaća u BiH.
- Kada uzmete otpremninu od 26.000 KM ili i više, to izaziva opravdan revolt javnosti . Moram napomenuti da do sada zakonski nije bilo moguće odbiti tu otpremninu, ali zato sad možemo riješiti to pitanje – kazao je Arnaut.
On je naglasio da prema trenutnom zakonu uposlenici s najvišim koeficijentom, primjerice 10, koliko imaju članovi Predsjedništva mogu dobiti otpremninu pri odlasku u penziju veću i od 36.000 KM, a značajne iznose dobivaju i još neki državni uposlenici, naročito oni na rukovodećim funkcijama.
Dodao je da će samo rukovodeći državni službenici, uključujući i izabrane i imenovane zvaničnike, biti „dovedeni na jednu razumnu mjeru“. To je, kaže on, čitava poenta ovog prijedloga zakona.
Arnaut navodi da su procjene da će biti ostvarene značajne uštede.
- Samo na izabrane i imenovane zvaničnike u protekle četiri godine potrošeno je više od 300.000 KM za otpremnine. Dakle, ta statistika ne uključuje rukovodeće državne službenike i uštede će sigurno biti milionske - smatra Arnaut.
Zastupnica DF-a Maji Gasal-Vražalica ovakav nastup Arnauta okarakterisla je kao predizbornu kampanju SBB-a za 2018.
- Ovdje se krši poslovnik, a vi mu to predsjedavajući kao njegov koalicioni partner to dopuštate – kazala je Gasal Vražalica.