Kriza muslimanskog svijeta kao kriza subjekta, nova je knjiga uglednog akademika Esada Durakovića. U ovoj knjizi profesor Duraković analizira pojavu brojnih frakcija u muslimanskom svijetu koje krvare u bespoštednim međusobnim ratovima, ali se kroz prizmu tih sukoba bavi i analizom današnjih odnosa Istoka i Zapada.
Knjigu je za bh. tržište izdala izdavačka kuća Tugra, piše Patria.
Dvije fusnote objavljene u Durakovićevoj knjizi govore o novom predsjedniku SAD Donaldu Trumpu. Objavljujemo ih u cjelosti i bez korekcija.
-Događaji prestižu jedan drugoga. Naime, ovaj tekst o Trumpovoj predizbornoj kampanji bremenitoj ksenofobijom, pisao sam 5. avgusta 2016. godine, Nedugo zatim, svjetski mediji objavili su da je neidentificirana osoba s leđa, iz neposredne blizine, ubila imama i njegovog pomoćnika u jednoj četvrti u New Yorku. (Koliko mi je poznato, ubica još nije uhvaćen.)
Muslimanska zajednica u toj četvrti je ogorčena, a zanimljiva je njena reakcija, po onome što smo mogli gledati na TV a što potvrđuje upravo moje opservacije o Trumpovoj izbornoj kampanji usrdsređenoj na islamofobiju. Naime, muslimani u tome kvartu (u tome džematu) govore kako je za ubistvo njihova imama i pomoćnika kriva Trumpova kampanja jer je on svojim islamofobnim nastupima motivirao ubicu muslimanskih predvodnika u New Yorku. Konstatacija makar ubica i ne bio uhapšen, postoje ovdje dvije identificirajuće pozicije. Jedna je da se dogodilo ubistvo muslimanskih čelnika upravo u jeku takve kampanje predsjedničkog kandidata, a druga je također važna makar i ne bila tačna: muslimani smatraju da otrov Trumpove kampanje već djeluje, što znači da je u muslimanskoj zajednici on već lociran kao naročita prijetnja te vrste.
Bitna je ta recepcija, bez obzira na konačan ishod policijske istrage, ili presude. Takve stvari, nažalost, valja očekivati u još većem obimu.
U SAD su veoma aktivni fundamentalistički evangelisti koji jasno i odlučno pozivaju na uništenje islama, u uvjerenju da je on najveća pošast svijeta. Njihov predvodnik Rod Parsley ima velik utjecaj na američke političare, posebno na republikance (Margolis, op. cit., str. 379). Iz te stranke je i Trump.
Tim „fundamentalističkim teleevangelistima“ pripada i velečasni John Hagee (njega je John McCain nazivao svojim duhovnim vođom), koji također poziva na uništenje islama, a dva puta dnevno govori na 75 radio stanica i 125 TV stanica u SAD i Canadi. Ta „javna kampanja mržnje“ podsjeća nas „da je islamofobija danas jedina dopustiva javna predrasuda“ (Margolis, op. cit., str. 378).