Članak

Dr. Đokanović: Upitna legalnost otpusnih pisama za bebe u UKCS jer je na njima nevažeći pečat

Dr. Dragan Đokanović ugledni je sarajevski pedijatar, zaposlen na  Klinici za pedijatriju UKCS. Prije mjesec dana obaviješten je da je direktorica UKCS Sebija Izetbegović naložila da se protiv njega pokrene disciplinski postupak, a nakon što je u medijima govorio o odlasku ljekara iz ovog kliničkog centra. 

U razgovoru za novinsku agenciju Patria dr. Đokanović kaže da je neko, nakon velikog zanimanja medija, disciplinski postupak prekinuo.

- I meni je tako ostalo nepoznato šta su imali namjeru da napišu u obrazloženju planirane kazne. Iskreno, nisam ni radoznao, a pretpostavljam da bi bilo nešto stupidno, kaže dr. Đokanović.

PATRIA: Upozoravali ste da su od sedam ljekara pedijatara neonatologa ostala samo tri koja godišnje zbrinu 4.000 beba. Da li se situacija promijenila, odnosno da li je povećan u međuvremenu broj ljekara na Vašem odjelu ili je situacija ista?  

ĐOKANOVIĆ: Izjavio sam da je na odjeljenju na kome radim, prije samo godinu dana, bilo sedam pedijatara-neonatologa, a da nas trenutno ima svega troje. Veliki je to problem za sarajevsku kliniku za porodiljstvo koja, bez prijema novih neonatologa, nije u stanju organizovati svakodnevnu dvadesetčevorosatnu zaštitu novorođenih beba. Trenutno se nastali kadrovski problemi, rješavaju se tako što su u dežurstva na našoj klinici, od 15 sati tekućeg dana pa do 8 sati sljedećeg dana, uključeni specijalisti sa Klinike za pedijatriju koji kod nas dolaze nakon svog redovnog radnog vremena.

PATRIA: Kada je ukinut neonatološki odjel i šta je navedeno kao razlog za njegovo ukidanje? Šta to sada znači za majke koje rađaju svoju djecu u UKCS odnosno Porodilištu i koliko je rizik po bebe?

ĐOKANOVIĆ: Podjelom Ginekološko-akušerske klinike na dvije klinike: Kliniku za porodiljstvo i Kliniku za ginekologiju, naprosto je nestalo Neonatološko odjeljenje GAK-a. Desilo se to krajem ovog ljeta, a da, prije toga, niko sa nama neonatolozima nije organizovao ni stručni ni informativni sastanak i progovorio o tom novom „planu“.  

Sve je to bilo sakriveno i od javnosti, a neotkrivanju tog problema pomoglo je i kontinuirano ovjeravanje otpusnih pisama za novorođenčad starim pečatom - na kome piše „Ginekološko-akušerska klinika, Neonatološko odjeljenje“. Prije tri-četiri dana, na zajedničkom sastanku ljekara Ginekološke i Klinike za porodiljstvo, upozorio sam na te nepravilnosti koje utiču na legalnost otpusnih pisama za novorođenčad. Ta otpusna pisma su se i  u četvrtak – 18. novembra kada sam bio dežurni - ovjeravala pečatom na kome piše „Ginekološko-akušerska klinika, Neonatološko odjeljenje“.

Činjenica da Klinika za porodiljstvo sada nema neonatološko odjeljenje zatvorenog tipa i da je bez odgovornog neonatologa, a sa ljekarima koji dolaze sa druge klinike (na čijim odjeljenjima se mogu izolovati sasvim drugačije i opasnije bakterije od onih iz prostorija u kojima mi radimo), trebala bi itekako da upozori svakog pametnog građanina ovog prostora.

PATRIA: Kakva je trenutna situacija na UKCS? Ima li pomaka nabolje?

ĐOKANOVIĆ: Slabo pratim situaciju na koševskoj lokaciji, nemam ni vremena, ali, da pođem od najednostavnijih stvari, ako i kod njih postoji konfuzija sa pečatima kao kod nas – onda je i njima jasno da našim Kliničkim centrom upravljaju vrlo površni i nestručni ljudi.

PATRIA: Da li i dalje razmišljate o odlasku sa UKCS?

ĐOKANOVIĆ: Neću svoju kliniku ostaviti na cjedilu. Odlučio sam da se borim.

PATRIA: Šta je sa pričom o članarini za Ljekarsku komoru KS, koja za ljekare sa UKCS nije uplaćivana, već je prema informacijama koje su dospjele u javnost vraćena ljekarima?

ĐOKANOVIĆ: Nije ta priča više aktuelna na klinici na kojoj radim. Inače, meni su, sa oktobarskom platom, vraćene četiri članarine, a u Ljekarskoj komori, kada sam otišao da izmirim obaveze, rekli su mi i pokazali, da šest mjeseci na moje ime nije bilo nikakvih uplata. Ne znam šta više da kažem na tako primitivno potcjenjivanje i nas ljekara i naše komore.

#Intervju