Sedmičnjak Nacional objavio je detalje navodne prijave protiv potpredsjednika Vlade i ministra odbrane Hrvatske Damira Krstičevića, zbog navodnih ratnih zločina počinjeni nad srpskim civilima tokom akcije Maestral 13. septembra 1995. u selu Bravnice nedaleko od Jajca.
Sedmičnjak piše da, nakon što su 13. septembra 1995. godine pripadnici Hrvatske vojske napali Donji Vakuf, srpsko stanovništvo s tog područja, među kojima je bilo najviše žena, djece i staraca, bježeći pred njihovim napadom krenulo je prema Jajcu i Banjoj Luci. Kolonu koja se kretala od Vakufa prema Jajcu Hrvatska vojska napala je kod sela Bravnice, na oko tri kilometra ispred Jajca. Pripadnici Hrvatske vojske sačekali su ih u zasjedi i počeli nemilosrdno ubijati. Riječ je, navodno, o nenaoružanim i potpuno zatečenim civilima, u izbjegličkoj koloni, koji nisu pružali nikakav otpor.
Prilikom tog napada, piše Nacional dalje, neki su odmah ubijeni, a neki su ranjeni. Prema iskazima svjedoka, samo u jednom autobusu, usred vatre koju su otvorili pripadnici Hrvatske vojske, ubijeno je i ranjeno više od polovice putnika, da bi taj isti autobus sa žrtvama potom gađali zoljom i zapalili s preostalim ranjenima i mrtvima.
Ministarstvo odbrane RH (MORH) reagiralo je na članak sedmičnjaka Nacional, u kojem piše da je potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Damir Krstičević prijavljen za ratni zločin nad srpskim civilima u BiH tokom akcije Maestral. MORH poručuje da se radi o nizu laži, kleveta i neistina.
Ministar Krstičević također je negirao ove navode. Rekao je da 13. septembra 1995., kada se prema Nacionalovim tvrdnjama dogodio navodni zločin u selu Bravnice nedaleko od Jajca, 4. gardijska brigada uopće nije bila u BiH, nego u svom sjedištu u Splitu. Ova brigada je sa ratišta u BiH povućena u Hrvatsku tri dana prije 13. septembra. Do tada je ratovala na području između gradova Glamoča i Šipova.
Uz Damira Krstičevića, ratnog generala, čvrsto su stali i premijer Andrej Plenković i hrvatski ministar boraca Tomo Medved.