Mašine su davno preuzele tradicionalnu ulogu magarca kao vjernog pomoćnika u nošenju tereta, ali te zahvalne životinje imaju sve više obožavatelja u Crnoj Gori zahvaljujući svom dragocjenom mlijeku, prenosi Patria.
Magareće mlijeko prodaje se po 'paprenih' 50 eura za litru, ali bi moglo udahnuti 'novi život' magarećoj populaciji na Balkanu kojoj brojnost zbog gubitka tradicionalne društvene uloge oštro opada.
Magareće se mlijeko ističe po svojim ljekovitim potencijalima, tvrde i proizvođači i kupci.
"Iznimno je zdravo za bolesti kože, za probleme s dišnim putevima i alergijama", kaže Darko Saveljić dok muze magaricu Terezu, jednu od trideset magaraca koliko ih ima u svom utočištu za životinje u centralnoj Crnoj Gori.
Čak i male količine mlijeka na dan ublažavaju astmu i bronhitis, tvrdi Saveljić. Magarice mogu proizvesti samo četiri decilitra mlijeka dnevno, što je sitnica u usporedbi s kravama.
Saveljić je i dobročinitelj, pola dobivenog mlijeka dijeli onima za koje misli da im potrebno, a ne mogu ga priuštiti. Prosječna plaća u Crnoj Gori iznosi samo 500 eura ili deset litara magarećeg mlijeka.