Članak

Pravna država u BiH na čekanju: Hapšeni pa oslobađani članovi Predsjedništva, premijeri, ministri...

U proteklih mjesec dana u nekoliko odvojenih akcija uhapšene su 33 osobe. Među uhapšenima su bivši državni ministri, načelnici, dekani, zastupnici, pomoćnici općinskih načelnika, općinski pravobranioci i dva kantonalna tužioca. Zloupotreba službenog položaja, primanje mita..najčešće su kvalifikacije krivičnih djela zbog kojih su ove osobe privedene, a većina ih je zadržana u pritvoru, piše Patria.

Reklo bi se na prvi pogled da se radi o ozbiljnoj borbi protiv korupcije, koja razara svaki segment bh. društva i zahvaljujući kojoj se nalazimo na neslavnom prvom mjestu u Evropi.

Da li je zaista napokon pravna država krenula u obračun sa krupnim ribama?

Dok ne dobijemo odgovor na to pitanje, prisjetimo se najkrupnijih riba u BiH koje su hapšene, suđeno im, a onda sve završavalo oslobađajućim presudama. Za neke od njih u toku su sudski procesi.

Mirko Šarović

Bivši predsjednik Republike Srpske i bivši član Predsjedništva BiH Mirko Šarović uhapšen je 2005. godine. Sa Šarovićem su tada zbog zloupotreba  u poslovanju preko Privredne banke Momčila Mandića, uhapšeni i Milorad Govedarica i Milovan Cicko Bjelica. Oni su se teretili za višemilionski kriminal.

Šarović je u oktobru 2006. godine na Sudu BiH oslobođen optužbi zbog nedostatka dokaza i pušten je na slobodu nakon jedanaest mjeseci pritvora. Zajedno s njim pušten je i Bjelica, dok su Mandić i Govedarica osuđeni na devet, odnosno, četiri godine zatvora. Pet godina kasnije pravosnažno je presuđeno da se Šaroviću isplati 102.000 KM odštete.

Živko Budimir

U aprilu 2013. godine pripadnici SIPA-e uhapsili su Živka Budimira, tadašnjeg predsjednika FBiH, i još 19 osoba zbog zloupotrebe položaja i drugih krivičnih djela. Budimir je uhapšen zbog optužbe o primanju mita zbog pomilovanja.

Budimir je osumnjičen i za nezakonito plaćanje računa te kupovinu odjeće i drugih predmeta za ličnu upotrebu, koji su kupljeni budžetskim sredstvima, kao i za nedozvoljeno držanje oružja. Oslobođen je svih optužbi.

Hamdija Lipovača

Krajem 2014. godine u Bihaću je uhapšen tadašnji premijer USK Hamdija Lipovača. Tereti se za zloupotrebu službenog položaja u slučaju rekonstrukcije Sportsko-rekreacionog centra STENS, te sticanje imovine na nelegalan način. U toku je suđenje na Kantonalnom sudu u Bihaću.

Lijanović i Bahilj

U septembru 2014. godine uhapšeni su federalni ministar poljoprivrede  Jerko Ivanković Lijanović i ministar trgovine Milorad Bahilj. Oni su sa još 12 osoba bili osumnjičeni za poresku utaju od 5,5 miliona eura  koja je počinjena osnivanjem i kasnijim fiktivnim gašenjem preduzeća, sa ostavljenim velikim dugom za porez. U toku je proces na Sudu BiH.

Lijanovići  i Čović

Braći Ivanković Lijanović ranije je suđeno zbog organizovanog kriminala u vezi sa carinskim prevarama pri uvozu pilećeg mesa. Tada je lider HDZBiH Dragan Čović i aktuelni član Predsjedništva BiH bio optužen da je pomogao Lijanovićim u vrijeme dok je bio ministar finansija FBiH. 

Prvostepenom presudom Lijanovići su oslobođeni, a Čović osuđen na pet godina zatvora. Nakon što je tužilac odustao od svih optužbi protiv braće Lijanović, svi su oslobođeni 2008. godine. 

Branković i Bičakić

Bivši federalni premijeri Nedžad Branković i Edhem Bičakčić optuženi su 2009. godine zbog zloupotrebe položaja i ovlaštenja, za bespravni utrošak 114.000 KM državnog novca i 150.000 KM za kupovinu stana Nedžadu Brankoviću. Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu donijelo je presudu da se optužnica „bazirala na nezakonitim dokazima i bez vještačenja po vještaku finansijske struke“.

Bičakčić i tadašnji ministar finansija FBiH Dragan Čović optuženi su da su nezakonito dijelili stanove odabranoj grupi političara. Prema optužnici, oni su 1999. i 2000. nezakonito potrošili 7,8 miliona KM u svrhu kupovine stanova. Slučaj je završen oslobađajućom presudom. 

Mladen Ivanić

Aktuelni predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić optužen je da je kao premijer RS na sjednici Vlade 2001. godine neovlašteno odobrio donošenje odluke kojom je preduzeću Trgokomerc data saglasnost da bez ikakve naknade siječe šumu u gazdinstvu Ribnik, smatrajući to kao vansudsko poravnanje za nepostojeći dug prema ovoj firmi. Žalbeno vijeće Suda BiH donijelo je oslobađajuću presudu u dijelu optužnice koji se odnosi na nesavjestan rad u službi

Milorad Dodik

Specijalno tužilaštvo RS donijelo je prije nekoliko godina naredbu o obustavljanju istrage protiv grupe političara i funkcionera predvođenih predsjednikom RS Miloradom Dodikom, jer nije bilo dokaza da su počinili krivično djelo prilikom izgradnje autoputa Banja Luka – Bosanska Gradiška i zgrada Vlade RS i RTV doma. Istragu protiv njih je otvorilo Tužilaštvo BiH, a zatim je ustupilo pravosuđu RS.

Fahrudin Radončić

Lideru SBB Fahrudinu Radončiću sudi se trenutno na Sudu BiH zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo ometanje rada pravosuđa, odnosno, uticaja na svjedoke u slučaju Naser Keljmendi. Sa Radončićem su početkom ove godine uhapšeni i bivši sekretar Ministarstva sigurnosti BiH Bakir Dautbašić i aktuelna federalna zastupnica Bilsena Šahman, kojima se također sudi u istom predmetu.  

Kemal Čaušević i Pandorina kutija 

U policijskoj akciji Pandora u junu 2014., Kemal Čaušević bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) je uhapšen zajedno sa još 53 osobe, a među njima i 30 pripadnika UIO i carinskih terminala.

Čaušević i ostali uhapšeni su zbog koruptivnih krivičnih djela organizovanog kriminala, carinskih i poreskih utaja, pranja novca i zloupotrebe položaja ili ovlaštenja u vezi sa uvozom tekstilne i druge robe u BiH.

Iako je u svom iskazu Ćaušević spomenuo imena brojnih bh. funkcionera do danas Pandorina kutija nije otvorena. 

#BiH