Članak

Zašto vlasti ignorišu civilno društvo u procesu EU integracija?

Nakon isključivanja predstavnika civilnog društva iz rada Strukturiranog dijaloga o pravosuđu, ta praksa se nastavila i prilikom sastanka Pododbora za pravosuđe, slobodu i sigurnost između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. Održavanje ovog sastanka bez prisustva predstavnika civilnog društva može predstavljati upozoravajudi signal da se ono neće uključiti ni prilikom odgovaranja na upitnik koji de EU dostaviti 9. decembra, saopćeno je iz Centra za sigurnosne studije, prenosi Patria.

- U periodu u kojem se čine određeni koraci za dobijanje kandidatskog statusa za članstvo u Evropskoj uniji, nije prihvatljivo da se organizacije civilnog društva ostavljaju po strani - navodi dr.sci. Denis Hadžović, generalni sekretar Centra za sigurnosne studije.

Ujedno napominje i da se u Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2016. godinu izričito navodi da „osnaženo civilno društvo predstavlja ključnu komponentu demokratskog sistema te da bi institucije to trebale prihvatiti i tretirati civilno društvo u skladu s time.

-  Susjedne države, Srbija i Crna Gora, aktivno su uključile civilno društvo u pregovore. Iako Strukturirani dijalog i Pododbor nisu zvanični pregovori, oni predstavljaju značajne predkorake te je bitno da se obezbijedi učešće građana u ovaj proces putem civilnog društva, posebno uzimajući u obzir značaj koji Evropska komisija pridaje ulozi civilnog društva u samim pregovorima.

- Pregovaračka poglavlja 23, reforma pravosuđa i osnovna prava, i 24, pravda, sloboda i sigurnost, predstavljaju poglavlja koja se zbog svog obima i značaja najčešće prva otvaraju, te zadnja zatvaraju - naglašava Hadžović. Isključivanjem civilnog društva u ovim ranim fazama stavlja ga u nezavidan položaj te onemogućuje kvalitetno i aktivno djelovanje kada Bosna i Hercegovina bude u fazi pregovora s Evropskom unijom.

#BiH