Gradski odbor Naše stranke Mostar pokrenuo je inicijativu da Parlament FBiH ne izglasa odluku o finansiranju Grada Mostara za narednu 2017. godinu, piše Patria.
Mostar je jedini grad u BiH u kojem se ne održavaju lokalni izbori. Posljednji izbori su održani 2008. godine. Izbori 2012. kao i oni 2016. godine nisu održani. Ustavni Sud BiH naložio je ranije da vlasti moraju izmijeniti Izborni zakon BiH u dijelu koji se odnosi na izbore u Mostaru, a kako vlasti to nisu učinile do danas, gradskim budžetom već četiri godine upravlja HDZ-ov gradonačelnik Ljubo Bešlić.
- Zabrinuti razvojem situacije, ili bolje reći odsustvom razvoja situacije, u vezi sa izborima u Mostaru, te motivisani negativnim nalazima revizije Budžeta Mostara za 2015. godinu, pokrenuli smo ovu inicijativu. Smatramo da, nakon što su se svih ovih godina odgovorni oglušili na apele javnosti, da je jedini način da im se uskrati raspolaganje finansijama – poručili su iz Naše stranke.
- Upravo je to korijen problema, što mogu bez izbora nelegitimno, nelegalno i netransparentno trošiti pare, i sve dok je tako – izbora u Mostaru neće biti – smatraju u Našoj stranci.
- Već četiri godine, mostarska vlast koju čine SDA i HDZ, iza zatvorenih vrata i bez učešća Gradskog vijeća i javnosti, odlučuju kako će se trošiti gradski budžet od 60 miliona maraka – dodaju iz Naše stranke.
Ured za reviziju institucija FBiH otkrio je nedavno da finansijski izvještaj Grada Mostara ne prikazuju istinito stanje imovine i obveza Grada Mostara na dan 31. decembra 2015. godine, ne prikazuje istinito poslovanje kao ni tok novca Grada.
Revizori navode da Stalna sredstva i izvori stalnih sredstava Grada Mostara, na dan 31.12.2015. godine, nisu usuglašeni za čak 17.454.310 KM.
Kratkoročna potraživanja iskazana na dan 31.12.2015. godine u iznosu od 22.323.402 KM također nisu realno iskazana, jer za određena potraživanja ne postoji dokumentacija.
Dodjeljivanje grantova neprofitabilnim organizacijama u iznosu od 421.084 KM, nije vršeno na temelju mjerljivih kriterija za dodjelu tekućih grantova udruženjima građana, kako bi se osigurala transparentnost trošenja javnih sredstava.
Revizori su u izvještaju naveli i to da su u 2015. godini zaključeni ugovori o djelu u iznosu od 103.854 KM (bruto 122.547 KM), za poslove koji su najvećim dijelom utvrđeni Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji i predstavljaju redovite poslove uposlenih, kao što su: računovodstveni poslovi, poslovi savjetnika gradonačelnika za finansije, poslovi pružanja pravnih i stručnih usluga bivšim borcima, te poslovi koje obavljaju vatrogasci.
- Federalni parlament ne smije više odobravati te nelegalne i nelegitimne aktivnosti, i ne treba više glasati za finansiranje. Ne smijemo ići više u situaciju da Federalni parlament preuzima odgovornost, a da gradske vlasti u Mostaru ne snose nikakvu odgovornost i troše pare kako im volja. Kada bi im se uskratile finansije, uvjereni smo da bi do dogovora vrlo brzo došlo – smatraju iz Naše stranke, piše NAP.