Opća skupština Ujedinjenih naroda 2000. godine proglasila je 18. decembra Međunarodnim danom migranata. Na taj je dan 1990. godine usvojena Konvencija o zaštiti prava svih radnika migranata i članova njihovih porodica.
Migracije se smatraju jednim od najvećih globalnih izazova na početku 21. stoljeća, jer je više ljudi u pokretu danas nego u bilo kojem drugom trenutku u povijesti čovječanstva.
Razlozi za tako veliku mobilnost mogu se pronaći u ekonomskim razlozima, ali nažalost i u prirodnim katastrofama i ratovima.
Mnoge zemlje su ozbiljno pogođene migracijskom krizom u posljednjih nekoliko godina. Postoji vjerojatnoća nastavka trenutnih migracijskih tokova, ali je moguće i nastajanje novih puteva i ruta.
Iz Ministarstva sigurnosti BiH objašnjavaju kako je Bosna i Hercegovina tokom 2016. godine nastavila razvijati migracijski pravni okvir donošenjem više dokumenata kako bi poboljšala upravljanje migracijskim tokovima i unaprijedila prava migranata. Kreirajući državni strateški okvir za upravljanje migracijama i azilom, Bosna i Hercegovina je prepoznala zakonite migrante kao osobe koje svojim vještinama i sposobnostima mogu pridonijeti razvoju i napretku države. Istovremeno, pokazala je odlučnost u smanjenju nezakonitih kretanja i suzbijanju krijumčarenja i trgovine ljudima u različite svrhe.
- Naglašavajući prava migranata trebamo uvijek imati na umu da se istovremeno zalažemo i za prava građana rođenih u Bosni i Hercegovini koji su na privremenom/stalnom radu i zakonitom boravku u inostranstvu – poručili su iz Ministarstva sigurnosti BiH.
Povodom 18. decembra - Međunarodnog dana migranata, Ministarstvo sigurnosti poziva sve institucije da ulože potrebne napore kako bi na najbolji mogući način odgovorili aktualnim migracijskim izazovima poštujući ljudska prava svih migranata.