Piše: dr. Kenan Vrca
Prije stotinjak godina, o alergijama se ništa nije ni znalo, vjerovali ili ne, jer uopšte nisu ni postojale. Pogađate, njihova pojava veže se za pogoršanje čovjekovog imuniteta i uslova života, a svake godine se broj oboljelih od alergija rapidno povećava. Prema podacima Evropske akademije za alergije i kliničku imunologiju čak milijardu žitelja svijeta ima neku vrstu alergije, a predviđanja su da će do 2050. godine ova brojka doseći čak 4 milijarde tadašnje svjetske populacije.
Što je najgore, oficijelna medicina vrlo neuspješno liječi alergije, odnosno ne liječi ih uopšte. Koliko ste puta čuli od osoba koje imaju neko alergijsko oboljenje da se osjećaju kao da se nalaze u začaranom krugu bez izlaza. Da im niko ne može pomoći, da su neutješne i da su najčešće izgubili svaku nadu da jednog dana mogu živjeti bez alergije?
Nažalost, oficijelna medicina pacijente jednostavno „navikava“ na život sa alergijom. Svi propisani, vještački i hemijski lijekovi za alergiju djeluju na takav način (ako uopće djeluju) da jednostavno ublažavaju simptome alergije, do njihove ponovne pojave.
Najprije je dijagnostika oficijelne medicine kod utvrđivanja alergije dugotrajna i mukotrpna za pacijente. Alergije se utvrđuju na osnovu testova na razne alergene koji se provode najčešće na koži, a koji usput rečeno kod pojedinih osoba izazivaju nuspojave, te se nakon izvjesnog vremena prezentiraju rezultati – da je pacijent obično, gle čuda – „alergičan na veliki broj različitih alergena“.
Potom se najčešće propisuju razni hemijski antihistaminici, koji naravno imaju svoje popratne pojave, među kojima je najgora - uzrokovanje pospanosti kod pacijenata. Zbog toga najčešće možete pri njihovom propisivanju čuti: "Preporučujemo da se ne konzumira ukoliko vozite“.
Pacijenti dakle, osim što se moraju navikavati na život sa alergijom, moraju se odreći i određenih navika, odnosno funkcionalnih potreba. Što je najgore od svega, konzumiranjem ovakvih hemijskih supstanci, pacijenti još više pogrošavaju stanje svog imunog sistema, a samim tim i zdravstveno stanje.
Kod težih i hroničnih kožnih alergija najčešće se preporučuje konzumiranje čak i hemijskih kortikosteroida – iznimno otrovnih vještačkih supstanci, koji između ostalog usljed dugotrajnog konzumiranja, mogu izazvati i pojavu dijabetesa.
U Planetu zdravja BH na alergije gledamo kroz prizmu integrativne medicine, što praktično znači da su uzrok, mehanizam nastanka, razvoj a samim tim i terapija alergija – sasvim drugačiji nego kod oficijelne medicine. Ishodište nastanka alergija, prema našoj metodi integrativne medicine – termoregulaciji, nalazimo u želucu, jednom od stubova organizma u integrativnoj medicini.
Na koji način?
Najprije, treba istaći da kod pacijenata sa bilo kakvom vrstom alergije, nalazimo povećanu količinu želučane kiseline, najčešće tzv. ekstremno povećanu želučanu kiselinu. A sve što se dešava u želucu ima posljedice na veliki broj organa i tkiva u organizmu, zbog toga što se u njemu nalaze nastavci, odnosno završeci nerva zvanog „Vagus“ – lutalica, a koji je prisutan i u mnogim drugim organima (srce, jednjak, pluća, trbušne krvne žile tankog crijeva, jetra, žučni mjehur, gušterača, debelo crijevo, bubrezi, mokraćni mjehur itd).
Drugi razlog su kaskadne hemijske reakcije koje se odvijaju u metabolizmu, a kao posljedica povećane želučane kiseline koja izaziva ekstremno povećan nivo histamina u organizmu pacijenta. Tako, histamin počinje svoje patološko djelovanje u zavisnosti gdje se kod pacijenta nalazi tzv. „locus minoris resistentiae“ – odnosno slaba tačka organizma. Kod određenih pacijenata to je koža, pa posljedično imamo veliki broj kožnih oboljenja (akutnih ili hroničnih ako je stanje duže). Kod drugih, to su pluća pa posljedično nastaje astma, kod trećih su to opet krvne žile u predjelu glave pa nastaju glavobolje ili migrene koje se obično javljaju po nekom određenom mjesečnom ritmu, a sve zbog histamina koji stišće krvne žile i smanjuje dotok hrane u određene dijelove mozga.
Pored želuca, po principima integrativne medicine, stubovi organizma su i štitna žlijezda i limfa. Prilikom dijagnosticiranja uzroka pacijenata sa alergijama, obraćamo pažnju i na ove organe, obzirom da kod hroničnih alergija štitna žlijezda radi smanjenim kapacitetom što utiče na kliničku sliku pacijenata, dok limfa kod svih pacijenata sa alergijama varira od hladne - zamrznute do vrele i usporene. Oba stanja su patološka jer ne čiste metabolizam pacijenata sa alergijom, te je zdravstveno stanje alergičnih pacijenata sa takvom limfom još ugroženije.
Također, pogledamo i kiselost krvi kod pacijenata sa alergijom, jer je upravo takva krv idealna za razvoj kandide albicans – gljivice u krvi koja može izazvati i teža oboljenja, inače je kod alergija kiselost krvi uvijek velika zbog povećane količine pomenutog histamina u krvi.
Inače, pacijenti koji imaju alergije a koji nas posjećuju su uglavnom pacijenti sa hroničnim kožnim oboljenjima – koja dugo traju bilo da se radi neurodermatitisima, atopijski dermatitisima, seboroičnim dermatitisima, ekcemima, herpesom, aknama i dr. Također dolaze pacijenti sa alergijskim bronhitisom i astmom.
Dakle, našom metodom termoregulacije i prije svega 100% prirodnim hladno cijeđenim uljima – uklanjamo uzrok alergije i u tome je najveća prednost integrativne medicine kod ovakvih oboljenja odnosno stanja organizma. Najprije utvrdimo stanje metabolizma, našom dijagnostikom pomoću visoko specijaliziranog analizatora koji mjeri temperaturu tijela na strateškim mjestima i u ovom slučaju otkriva uzoke alergije.
Dijagnoza je bezkrvna, bezbjedna i neškodljiva za sve, a što je pacijentima koji imaju alergiju najbitnije - efikasna i bez ikakvih nuspojava. Potom propisujemo terapiju, odnosno savjete kako tretirati konkretnu alergiju i to na 3 nivoa – savjeti o načinu ishrane u skladu sa konkretnom alergijom, terapija 100% prirodnim hladnom cijeđenim uljima koja balansiraju organizam pacijenta i uklanjaju uzroke alergije i najzad tretman pomenute limfe.
Kod pacijenata sa alergijom na koži i kožnim oboljenjima, najčešće preporučujemo i četvrti nivo terapije, odnosno naše posebno ulje za nanošenje na kožu i to u fazi kada je metabolizam već izabalansiran, odnosno kada želimo popraviti cirkulaciju u koži i ukloniti posljedice na istoj u vidu dermatitisa.
Stoga, alergije je itekako moguće otkloniti i to dugoročno, na taj način poboljšati zdravstveno stanje pacijenta, te unaprijediti njegov psiho-fizički status, samo je potrebno usredotočiti se na uzroke a ne posljedice ovog oboljenja, kao što je najzad slučaj i kod svih drugih.
Do sljedećeg izdanja ove kolumne, drage čitateljke i čitaoci, ostanite nam zdravi i nasmijani ili to tek postanite, naravno uz želju da sretno i zdravo provedete novogodišnje praznike!