Kolegij Skupštine KS u petak je donio odluku da građani koji žele prisustvovati sjednicama Skupštine ubuduće moraju svoj dolazak najaviti najkasnije 24 sata prije održavanja sjednice. To mogu učiniti e-mailom ili faksom tako da prijava sadrži ime i prezime osobe kao i razlog prisustva, te će im, u skladu sa prostornim mogućnostima, biti obezbijeđen smještaj u sali gdje se sjednica i održava. Iz ovakvog odgovora može se izvući zaključak da prisustvo sjednici može biti i odbijeno zbog „manjka prostora“, piše bh. novinska agencija Patria.
Kako je navedeno u obrazloženju, zaključak je „donesen u svrhu osiguranja javnosti rada Skupštine i na osnovu ingerencija Kolegija u definisanju načina kako obezbijediti javnost u radu.“ Isto tako, navedeno je da u toku održavanja sjednice u sali Općine Centar, na galeriji mogu biti prisutni isključivo predstavnici sredstava javnog informisanja.
No, pitanje je šta se stvarno krije iza ovakve odluke Kolegija Skupštine. Ne treba zaboraviti da su građani već ranije prisustvovali sjednicama Skupštine KS i to onda kada se radilo o temama važnim za građane, njihovu sigurnost, zdravstvenu zaštitu…
Podsjećamo istu ovu Skupštinu da su građani u maju 2016. godine braneći Opću bolnicu “Prim.dr. Abdulah Nakaš” od zatvaranja i pripajanja UKCS-u ušli na sjednicu i na galeriji raširili transparent na kojem je pisalo „Ko rizikuje naše živote? #naše bolnice# neće proći“ te u skupštinsku salu bacilli nekoliko desetina letaka na kojima upozoravaju zastupnike o zakulisnim igrama koje su se vodile oko ove bolnice. Sjednica je tada prekinuta, a transparent je poderao zastupnik SDA Fikret Prevljak. Isto tako, premijer KS Elmedin Konaković umjesto da podrži građane on je iskoristio momenat i uslikao “neposlušnike” koji prekidaju sjednicu.
Građani su nekoliko mjeseci poslije ponovo prisustvovali sjednici Skupštine i to 18. oktobra nezadovoljni sigurnosnom situacijom u KS. Sjednica se održavala sedam dana nakon tragične pogibije dvije mlade studentice koje je vozač Sanjin Sefić udario automobilom, pobjegao s lica mjesta, a zatim napustio BiH. Iako je uhapšen u Novom Sadu, on još uvijek nije izručen bh. pravosuđu.
Tada su na sjednicu došli studenti Filozofskog fakulteta sa bijelim trakama na ustima, a nakon što im je onemogućeno obraćanje zastupnicima mirno su napustili salu.
Zato se pitamo da li odluka Kolegija Skupštine KS ima druge motive i da li se žele “zaštititi” od građana koji su ih izabrali, a koje bi oni trebali predstavljati i raditi u njihovim interesima.
U istoj toj Skupštini i sami mediji i novinari našli su na meti premijera, ministara, zastupnika pa onda i ne čudi ovakav odnos prema građanima.