Članak

Afere, suspenzije, kriminal: Sve više nečasnih tužilaca urušava bastion pravde

Podsjećamo, Ured disciplinskog tužioca (UDT) Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH zatražio je suspenziju te pokrenuo disciplinsku tužbu protiv glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića. Proc

Sudovi i tužilaštva jedne države trebaju biti bastioni odbrane prava svakog građanina, odnosno zaštite društvene zajednice od kriminalnih aktivnosti, ali u BiH nažalost sve češće javnost gubi povjerenje u pravosudne institucije BiH. Prvenstveno je to zbog negativnosti, kriminalnih i nemoralnih radnji koje se vežu za visoke dužnosnike iz pravosudnih institucija BiH, piše agencija Patria.

Sve češće, što je poražavajuće, u javnosti čitamo i slušamo o, u najmanju ruku, nečasnim djelima nedostojnih jednog tužioca Državnog tužilaštva.

Posljednji u nizu javno obznanjeni nadolazeći skandal vezan je za tužioca Božu Mihajlovića. Mihajlović je zamjenik glavnog tužioca, rukovodilac Posebnog odjela za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju.

Samo tužilac Božo Mihajlović, može znati gdje je nestao novac oduzet od prijedorskog kralja prostitucije Milorada Milakovića i njegovih sinova Saše i Slaviše, piše Žurnal! V.d. glavne tužiteljice Gordana Tadić kazala je da će biti izvršene provjere te da će utvrditi da li je novac u Sudu ili Tužilaštvu.

Kako saznaje Žurnal, glavna državna tužiteljica o nestanku novca obaviještena je sredinom decembra prošle godine i odmah je zadužila tužitelja Emira Neradina da izvrši sve provjere. Svi dokazi upućuju prema jednoj osobi – tužiocu Boži Mihajloviću.

Naime, od 2003. godine predmet Milaković vodio je strani tužilac Džonatan Ratel, a spis je kasnije završio kod tužioca Olega Čavke. Nakon što je tužilac Čavka 2010. godine otišao na bolovanje, predmet je službenom zabilješkom zadužio Božo Mihajlović.

I tako dobismo novo ime koje bi moralo biti čisto i bez ijedne moguće afere te se nastavlja odmotavati klupko kojeg je bivša predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso nazvala „pravosudnom mafijom“. Čini se da je ta, sada kultna, rečenica tačna, ali to ne amnestira Kreso od činjenice da u vezi toga ništa nije uradila dok je bila na čelu ove institucije. Dakle, ni ona nije obavljala svoj posao.

I tako redom. Ne stigne se okončati jedna priča oko umiješanosti tužilaca u afere, a novo ime ispliva u javnost. Još nismo dobili epilog u vezi s Goranom Salihovićem, suspendiranim glavnim tužiocem Tužilaštva BiH, a nova afera je na pomolu.

Podsjećamo, Ured disciplinskog tužioca (UDT) Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH zatražio je suspenziju te pokrenuo disciplinsku tužbu protiv glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića. Proces je u toku.

Salihović je na mjestu glavnog tužioca zamijenio smijenjenog Milorada Barašina kojeg su mediji dok je obavljao funkciju prvog čovjeka Tužilaštva BiH snimili sa osobama za koje se sumnja da su krijumčarile oružje iz BiH u zemlje koje su pod embargom Ujedinjenih nacija!
Barašin je nakon smjene ostao u Tužilaštvu (!?).

Ne tako davno javnost je svjedočila još jednom skandaloznom slučaju iz Tužilaštva BiH. Pripadnici SIPA-e pretresli su kancelarije i privatne objekte u vlasništvu državnog tužioca Olega Čavke!

Tužilac Čavka je, kako su mediji pisali, osumnjičen da je otuđio dokazne materijale iz predmeta organizovanog kriminala! Čavka je navodno koristio za privatne potrebe zaplijenjeni mobilni telefon višestruko osuđivanog kriminalca Anesa Kurbegovića, a istraga Tužilaštva BiH o ovom slučaju je u toku. Ovakvi prestupi sve su brojniji pa je i Ured disciplinskog tužioca VSTV-a kaznio tužioca Dubravka Čamparu sa smanjenjem plaće u iznosu od 30 odsto u trajanju od tri mjeseca.  Odluka Disciplinske komisije je izrečena na osnovu sporazuma koji je postigao tadašnji glavni disciplinski tužilac Arben Murtezić sa tužiocem Čamparom. Čampara je bio predmet disciplinskog postupka zbog kontakta sa svjedokinjom Azrom Sarić u postupku protiv lidera SBB-a Fahrudina Radončića i ostalih, koji je u toku pred Sudom BiH. 

Tužilac Čampara je prekršio dužnost ili doveo u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet Tužilaštva.

Krediblitet Tužilaštva BiH ozbiljno je poljuljan i trebat će vremena da se sistem ponovo uspostavi ako je to moguće sa ovim kompromitiranim kadrovima.

Jedina odbrana ljudi u Tužilaštvu je priča o pritisku na njihov rad. I sigurno ga i ima, ali uključenost u bilo koju od gore navedenih afera je nedopustiva! Porazna je činjenica da su do sada osim Barašina, Čavke, Čampare kažnjeno još sedam tužilaca umanjenjem plaće ili premještajem s funkcije, a neki su dobili samo opomenu.

Miroslav Janjić iz optužnice za ratne zločine izostavio pet „mrtvih glava“, jedan je u nizu medijskih naslova koji su šokirali javnost, a iz Ureda disciplinskog tužioca je pojašnjeno da je postupak protiv tužioca Tužilaštva BiH Miroslava Janjića pokrenut jer u optužnicu protiv Gligora Begovića za ratni zločin nije uključio stradanje pet osoba iako je za to bilo dovoljno dokaza! Janjić je bio vođa tima i u aferi Gibraltar koja je okončana oslobađajućom presudom iako se govorilo o višemilionskoj pronevjeri.

Među tužiocima koje je VSTV disciplinski kaznilo zbog nerada na predmetima ratnih zločina su i Munib Halilović, Vesna Ilić i Mirko Lečić i njihova dugogodišnja šefica Vesna Budimir koja je pod čudnim okolnostima napustila Tužilaštvo BiH. Ona je prvo prijavila da je nezakonito praćena i prisluškivana, a ispostavilo se na kraju da priča nema osnova nakon čega je podnijela ostavku.

U svim ispitivanjima javnog mnijenja građani najmanje povjerenja imaju u političke stranke i u pravosuđe. Takav stav javnosti gradio se dvije decenije, a pokazuje se da je Tužilaštvo pod utjecajem politike, političkih mentora što se dodatno potvrđuje i zapošljavanjima u ovu instituciju po političkim, nepotističkim linijama.

- To se mora promijeniti, a to se ne mijenja na način da se politički komunicira s javnošću, medijima, političkim akterima – upozorio je nedavno politolog Adis Arapović.

Ozbiljno je poljuljana kredibilnost ove institucija koja bi trebala osigurati vladavinu prava jer je na taj način ugrožena i pravna sigurnost svih građana u BiH. 

#BiH