Piše: Мr. Vladimir Vučković
Godina iza nas po mnogo čemu će ostati upisana u istoriju čovječanstva, jer su se u njoj odigrali razni događaji koji su značili kraj jedne ere i početak druge.
Ako sa pažnjom analiziramo 2016. godinu možemo zaključiti da se u tako malom vremenskom periodu, u trajanju od godinu dana, desilo mnoštvo stvari za koje je nekada bila potrebna čitava decenija da se odigraju. Možda je godina iza nas samo finalni proizvod dugogodišnjih stremljenja i poteza koji su se decenijama unazad povlačili.
Na samom početku 2016. godine dogodio se akt koji je u nevjerici ostavio većinu svjetske javnosti. Januara 6. Sjeverna Koreja je po ko zna koji put prekršila načela Međunarodnog prava, testirajući hidrogenu bombu. Ovakav akt Pjongjanga dodatno je zakomplikovao vrlo zategnutu situaciju između Japana, Južne Koreje, Kine i Sjeverne Koreje.
Januara 14. Svjetska zdravstvena organizacija objavila je okončanje epidemije ebole u Zapadnoj Africi od koje je prema procjenama stradalo 11.316 osoba.
Interesantno je bilo i u karipskom regionu. Februara 12. na Kubi su se sastali poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo i poglavar Ruske pravoslavne crkve patrijarh Kiril. Ovo je prvi sastanak poglavara dvije najveće hrišćanske crkve od velikog raskola u 11. vijeku. Krajem marta, predsjednik SAD-a Barak Obama odlazi u zvaničnu posjetu Havani i postaje prvi predsjednik SAD-a koji posjećuje Kubu u posljednjih 88 godina. Posjeta predsjednika Obame rezultirala je aktom kojim je nakon 55 godina postavljen prvi ambasador na Kubi.
22. marta izveden je teroristički napad na aerodromu u Briselu i tom prilikom su stradale 32 osobe, a 270 ih je ranjeno.
Početak aprila je obilježila velika finansijska afera, jer su procurili povjerljivi dokumenti iz kompanije Mossack Fonseca iz Paname, koji su pokazali da je veliki broj državnika učestvovao u mutnim radnjama.
Godina iza nas će, takođe, ostati upamćena i po izboru Sadiqa Khana za gradonačelnika Londona. Khan je prvi gradonačelnik Londona koji je musliman.
Evropska unija od 23. juna 2016. godine više neće biti ista. Na referendumu u Ujedinjenom Kraljevstvu o napuštanju Evropske unije, EU je željelo napustiti 52% stanovništva. Referendum je pokazao i veliku raslojenost unutar Ujedinjenog Kraljevstva, jer su pojedine „države“ članice imale dijametralno suprotne rezultate referenduma. Činjenica je i da su postojala značajna odstupanja u rezultatima u urbanim i ruralnim sredinama.
Teroristički napad u Nici dogodio se 14. jula u napadu teroriste, koji je teretnim vozilom gazio prolaznike. Stradale su 84 osobe, a njih 200 je povrijeđeno.
Dan nakon terorističkog napada u Nici, dešava se prava drama u Turskoj. Veliki broj pripadnika oružanih snaga pokušava da izvede državni udar i sa vlasti zbaci režim predsjednika Erdogana. Procjenjuje se da je u državnom udaru učestvovalo oko 6.000 vojnika sa ogromnim brojem vojne tehnike i 9.000 policajaca. Vođe pučista su neki od visokopozicioniranih oficira turske vojske general Erdel Ozturk, komandant Treće armije i pukovnik Muharem Kose.
Novembra 8. na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama za predsjednika izabran je Donald Tramp.
Kraj godine obilježio je teroristički napad u kojem je ubijen ruski ambasador u Turskoj, Andrej Karlov.
Pored događaja koje sam izdvojio kao najzanimljivije, bitno je napomenuti da su u godini iza nas preminule i neke svjetske slavne ličnosti, bokser Muhamed Ali i pisac Umberto Eco.
Kao najznačajniji događaj u 2016. godini, po kome će ona možda ostati i najzapamćenija, je smrt vođe kubanske revolucije Fidela Kastra. Čovjeka koji je svojim djelom ostavio veliki pečat u istoriji i primjer da se ugnjetavane mase mogu osloboditi tiranije i terora, i napraviti društvo jednakih šansi za sve. „El comandante“ preminuo je 26. novembra u 90. godini.
Region u kojem mi živimo obilježen je bujanjem nacionalističkih ratnohuškačkih retorika. Povod tome u velikoj mjeri bili su izbori koji su se održavali u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Interesantan podatak je da je Hrvatska nekoliko puta blokirala izvoz mlijeka iz Bosne i Hercegovine u EU i otvaranja poglavlja u pregovorima EU sa Srbijom.
Ostaje nam da pomno pratimo razvoj događaja koji su započeti u prošloj godini i da pokušamo predvidjeti trendove koji će se dešavati u skorijoj ili daljoj budućnosti. Bujanje terorizma, veliki broj žrtava u Siriji, napetosti između velikih sila, netrepeljivost u raznim regionima svijeta i smrt mnogih velikih ličnosti, nadamo se da će ostati iza nas, a da će 2017. godina i budućnost biti barem malo svjetlije i ohrabrujuće za čitavo čovječanstvo.