Članak

Zvizdić za NAP: U Beogradu sam u ime države BiH a ne jednog naroda,to sam dao jasno do znanja svima

Prioriteti u odnosima Bosne i Hercegovine i Srbije su mir i stabilnost, češći i kvalitetniji dijalog, ekonomija, infrastrukturni projekti, evropske integracije, kazao je u telefonskom razgovoru iz Beo

Prioriteti u odnosima Bosne i Hercegovine i Srbije su mir i stabilnost, češći i kvalitetniji dijalog, ekonomija, infrastrukturni projekti, evropske integracije, kazao je u telefonskom razgovoru iz Beograda za novinsku agenciju Patria predsjedavajući Vijeća ministara Denis Zvizdić koji boravi u zvaničnoj posjeti Beogradu.

Tokom sastanka koji je imao sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, Zvizdić je dogovorio i nekoliko važnih projekata koji će se realizirati u kratkoročnom i srednjoročnom razdoblju.

- Riječ je između ostalog o izgradnji brze ceste od Sarajeva do Beograda. Mi ćemo u BiH u narednih 30 dana utvrditi trasu, jer postoji dilema da li će se kretati preko Tuzle i Bijeljine, ili preko Goražda i Višegrada. Ići ćemo paralelno i na željezničko povezivanje Sarajeva i Beograda.

Također, Vlada Srbije je podržala moju i inicijativu Vijeća ministara da se formira regionalni centar za Erasmus+, za studente, profesore i državne službenike, što bi podrazumijevalo bolju mobilnost, razmjene, finansiranje od strane EU...Mi smo podržali održavanje turističkog foruma u Beogradu krajem januara, a dogovoren je i zajednički nastup dvije države na turističkim sajmovima na Bliskom istoku, kaže Zvizdić.  

Predsjedavajući Vijeća ministara kaže da cijeni jako važnom Vučićevu izjavu o poštivanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, te nemiješanja u unutrašnje stvari naše države.

- Time se pravi otklon od svih onih koji su zbog svojih permanentnih antidejtonskih aktivnosti sankcionisani, a to je predsjednik RS Milorad Dodik, ističe Zvizdić, koji je na naš upit kako je to otklon ako je Vučić izjavio da neće podržati sankcije protiv Dodika čime šalje poruku da podržava antidejtonske aktivnosti, odgovorio:

- Mislim da se, ipak, čeka prije svega reakcija EU i vodećih zemalja EU i da se na bazi toga svi opredijele oko podrške sankcijama. Nije dobro generalno gledano, ako se stranim investitorima šalje takva poruka, da je neko iz BiH dobio sankcije, ali bilo je za očekivati svima, da će sankcije uslijediti nakon secesionističke retorike kojom se Dodik intenzivno služio.

Konkretno o putu BiH ka NATO-u i ispunjavanju uvjeta, Zvizdić kaže da nije bilo govora, ali da je on istakao da su generalno euroatlantske integracije najvažnije za našu državu.

- Dosta vremena, i sinoć tokom neformalnih, i danas tokom službenih razgovora posvetili smo relaksaciji odnosa. Smatram da je jako bitno relaksiranje i kreiranje dobrih odnosa između Bošnjaka i Srba. Ti odnosi su naravno jako važni, ali oni podrazumijevaju i treći konstitutivni narod Hrvate. Vučić i ja smo se složili da je potrebno smiriti tenzije, prestati sa radikalnom retorikom. Činjenice o prošlosti moraju biti bazirane na istini, ali nam valja za budućnost polako otvarati vrata regiona.

Naravno, i tokom razgovora, a i na presu sam istakao da to nisu odnosi Srba i Bošnjaka, već odnosi dvije države. Oni to primarano posmatraju kroz činjenicu da u BiH živi milion Srba, a u Srbiji 400 do 500 hiljada Bošnjaka. Međutim, vrlo jasno sam rekao i ponovio da dolazim u ime države Bosne i Hercegovine, i da sam predsjedavajući Vijeća ministara, a ne jednog naroda. Potrebna jeste relaksacija odnosa unutar BiH, ali između Srba, Bošnjaka, Hrvata i svih ostalih koji žive u ovoj državi. Garanti mira u regiji su tri države BiH, Srbija i Hrvatska, i ako države nađu zajednički sadržilac, onda je zagarantovan mir i stabilnost, te su povećane šanse za jači ekonomski razvoj, istakao je Zvizdić.

Revizija tužbe protiv Srbije

- Nije postavljeno formalno i službeno pitanje revizije tužbe protiv Srbije, ali iz neformalnih razgovora je jasno da su oni svjesni da će naš agent, ako postoje za to novi dokazi, to i uraditi, kaže Zvizdić.  

#Intervju