Članak

Dodik oživljava Banjalučki sporazum iz 2012.:Knjiženje vojne imovina malo na državu,više na entitete

Predsjednik RS i lider SNSD Milorad Dodik nakon sastanka sa članom Predsjedništva BiH i liderom HDZ BiH Draganom Čovićem koji je jučer održan u Banja Luci, poručio je „da RS ostaje pri sporazumu iz 20

Predsjednik RS i lider SNSD Milorad Dodik nakon sastanka sa članom Predsjedništva BiH i liderom HDZ BiH Draganom Čovićem koji je jučer održan u Banja Luci, poručio je „da RS ostaje pri sporazumu iz 2012. kada je riječ o rješavanju pitanja vojne imovine, bez obzira što su neki krenuli drugim putevima, poput slučaja Han Pijeska“, piše Patria.

Dodik je dodao da pitanje Akcionog plana za članstvo u NATO - MAP može biti riješeno kroz rješavanje pitanja imovine.

 

- Ukoliko se bude arogantno nastavilo sa ovako nametnutim odlukama, politički motivisanim, o oduzimanju imovine RS, mi ćemo izaći iz tog procesa, pa neka onda vide kako će se to kretati - rekao je Dodik.

Čović se nije protivio ovom Dodikovom stavu, jer i on sam je potpisnik Banjalučkog sporazuma o kojem je njegov političko-poslovni partner govorio.

Popis vojne imovine u BiH posljednji je korak za aktiviranje MAP-a. Dosad su od 57 perspektivnih vojnih lokacije uknjižene 24, ali nijedna nije od 22 koliko ih je na području Republike Srpske. Nepokretna vojna imovina mora biti uknjižena kao državna. Druga opcija za čelnike NATO-a ne postoji.

Lideri tada šest vodećih političkih partija u BiH postigli su u martu 2012. godine dogovor o raspolaganju vojnom i ostalom državnom imovinom.

Sklopljen je Banjalučki sporazum, koji predviđa da se sva imovina koja je neophodna za funkcionisanje vlasti institucija BiH knjiži na državu, a sve ostalo da se uknjiži entitetima i općinama.

Pompezno je tada najavljeno da će Vijeće ministara u roku od 60 dana popisati svu perspektivnu vojnu imovinu, a da će BiH biti pozitivna vijest na samitu NATO-a u Čikagu održanom 20. i 21. maja 2012. Kako tada, tako i danas. Aktiviranje MAP-a dolazi u obzir samo ako se ispuni uslov iz Talina (2009.godina).

Godinu nakon Banjalučkog sporazuma pokrenuta je inicijativa da se donese zakon o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, ali nacrt zakon nikada nije prošao.

Blokiranjem knjiženja vojne imovine Dodik svjesno blokira put BiH ka NATO-u, a što je dodatno potvrđeno kako njegovim tako i izjavama političara iz RS da će Srbija odlučivati kada će i da li će BiH u NATO, te da će biti o tom pitanju raspisan referendum u RS.

Ko su potpisnici sporazuma

Banjalučki sporazum potpisali su Milorad Dodik (SNSD), Dragan Čović (HDZ BIH), Sulejman Tihić (SDA), Zlatko Lagumdžija (SDP), Božo Ljubić (HDZ 1990) i Mladen Bosić (SDS).  

#BiH