Vijeće ministara BiH uz korekcije na sjednici, usvojilo je svoj Program rada za 2017. godinu, koji sadrži oko 100 razvojno-investicijskih projekata i posvećen je procesu pristupanja EU, ispunjavanju obaveza iz „Partnerstva za mir“, kao i daljnjem unapređenju regionalne i međunarodne saradnje.
Program rada Vijeća ministara sadrži Akcioni plan s nosiocima aktivnosti i rokovima za njihovo provođenje, pregled više od 40 zakona i oko 650 drugih propisa (odluka, izvještaja, informacija, analiza, strategija, međunarodnih ugovora, kao i drugih materijala), koji će u 2017. godini biti na dnevnom redu Vijeća ministara BiH, uključujući i razvojno-investicijske projekte/programe.
Godišnji program je zasnovan na Srednjoročnom programu rada Vijeća ministara BiH, koji viziju razvoja Bosne i Hercegovine oslanja na pet općih principa razvoja (integrirani rast, pametni rast, održivi rast, inkluzivni rast, upravljanje u funkciji rasta) te na taj način povezuje rad Vijeća ministara BiH sa strategijom „Evropa 2020“ i strategijom „Jugiostočna Evropa 2020“.
Na dnevnom redu Vijeća ministara u 2017. godini bit će zakoni za razvoj sektora pravde, koji proizlaze iz Strukturiranog dijaloga BiH i EU i obaveza proisteklih iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, više zakona u oblasti komunikacija, novi zakoni o hrani i veterinarstvu, o vršenju vanjskih poslova, kao i o pravima žrtava torture u BiH, o Službi za poslove sa strancima, o lijekovima i medicinskim sredstvima, o državnoj službi i drugi zakoni u cilju njihove harmonizacije s legislativom EU.
Planirano je, između ostalog, usvajanje više strategija, i to za borbu protiv organiziranog kriminala u Bosni i Hercegovini; za nadzor nad opojnim drogama; o reformi zdravstvenog sistema u BiH; kao i donošenje srednjoročne strategije upravljanja dugom u BiH i unapređenje pravnog okvira za saradnju s dijasporom usvajanjem politike i strategije o saradnji s bh. iseljeništvom.
Važan segment rada će biti jačanje saradnje i partnerstva na regionalnom i međunarodnom nivou, što će biti praćeno zaključivanjem niza bilateralnih sporazuma, kao i intenziviranje zajedničkih projekata s organizacijama civilnog društva u BiH.
U 2017. godini nastavit će se pregovori u okviru procesa pristupanja Bosne i Hercegovine Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO).