Posebna sjednica Senata UNSA bit će održana danas na kojoj će se razmatrati Nacrt zakona o visokom obrazovanju, a koji je izradilo Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih KS, piše Patria.
Na nekoliko fakulteta održane su već javne rasprave te su iznesene brojne primjedbe na ovaj nacrt. Osnovna zamjerka je da se gubi autonomija UNSA, a brojna prave gube i studenti.
U ponedjeljak je u Rektoratu održana javna rasprava.
Izvjesno je da će ovaj Nacrt zakona biti vraćen na doradu, a prema informacijama koje ima Patria ako i dođe do Skupštine KS ti će „lomiti koplja".
Na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu održana je rasprava gdje je istaknuto da Vlada treba povući ovaj Nacrt iz procedure. Zakonom se urušava autonomija samog Univerziteta u Sarajevu, a Vlada KS ga stavlja pod političku kontrolu. Također, Nacrt Zakona nema reformsku dimenziju niti odgovara proklamiranim težnjama o usklađivanju bosanskohercegovačkog zakonodavstva sa evropskim načelima kojima se zahtijeva davanje stvarne autonomije i odgovornosti univerzitetima kako bi bili inovativni i sposobni odgovoriti promjenama.
Ovim Zakonom se UNSA tretira kao tek jedna od institucija u Kantonu Sarajevo, a ne kao jedna od najznačajnijih državnih institucija.
Prodekan za nastavu FPN Lejla Turčilo smatra da UNSA treba da bude i ostane državotvorna institucija koja će biti otvorena za sve studente iz cijele BiH pa i o trošku KS. Upravo je status studenata novim Nacrtom doveden u pitanje pa tako student koji se finansira sredstvima osnivača na visokoškolskoj ustanovi kao javnoj ustanovi gubi taj status ukoliko ne stekne uslov za upis u narednu godinu studija, ali može nastaviti studij u statusu redovnog samofinansirajućeg studenta.
Znajući da se cijena školarine za redovne i samofinansirajuće studente razlikuje od 1.000 pa do nekoliko hiljada KM po godini jasno je da podrške studenata neće biti.
Također, zamjerka je što studenti po novom Nacrtu ne mogu nakon dodiplomskog studija upisati master na drugom srodnom fakultetu već moraju ostati na matičnom fakultetu. Zahtjev studenata je da se ovaj dio zakona izmijeni.
Studenti smatraju da bi se trebale uzeti u obzir i okolnosti poput bolesti ili da se dozvoli fleksibilnost tako da neko ko obnovi jednu godinu u toku jednog studijskog ciklusa ne gubi status redovnog ili pak da se propiše da prvi ciklus studija bude besplatan, a da se drugi plaća.
Ukoliko se zaista želi postići istinska reforma visokog obrazovanja i naučnoistraživačke djelatnosti, onda je nužno da se odvojeno donese Zakon o visokom obrazovanju i Zakon UNSA, te se formira posebno ministarstvo za visoko obrazovanje i nauku KS – zaključeno je tokom rasprave.