Njemačka kancelarka Angela Merkel je u prvoj zvaničnoj posjeti Turskoj od propalog državnog udara koji se u toj zemlji desio u julu, izvještava Reuters, prenosi Patria. Cilj posjete Merkelove je poboljšati međudržavne odnose poljuljane razlikama u stavovima u pogledu pitanja borbe protiv terorizma i slobode govora.
Za vrijeme jednodnevne posjete Ankari, Merkel će se zadržati u razgovorima sa predsjednikom Tayyipom Erdoganom i premijerom Binalijem Yildirimom, a očekuje se i sastanak sa predstavnicima glavnih sekularnih i prokurdskih opozicionih stranaka, tvrde zvanični izvori.
Na dnevnom redu bi se trebala naći i pitanja turskog sporazuma o migraciji sa Evropom, saradnja u borbi protiv ISIL-a u Siriji, dijeljenje obavještajnih informacija, kao i pitanja ljudskih prava.
Stavovi ove dvije članice NATO saveza svojevremeno su se mimoišli u pogledu kampanje kažnjavanja disidenata nakon neuspjelog državnog udara, kao i tvrdnji Turske, koje je Berlin odbacio, da Njemačka štiti kurdske i krajnje lijeve militante.
Jedno od spornih pitanja tiče se i obavještajnih podataka prikupljenih od strane njemačkog borbenog aviona Tornado koji operira iz zračne baze Incirlik na jugu Turske.
Njemačka je odbila Ankari dopustiti neselektivni pristup podacima iz zabrinutosti da bi Turska mogla podatke upotrijebiti u svojoj kampanji protiv kurdskih militanata.
Pritom je Njemačka odbacila prigovore da štiti militante povezane sa zabranjenom Kurdistanskom radničkom partijom (PKK) koja u Turskoj već trideset godina djeluje kao pobunjenička grupa, a koju EU i SAD smatraju terorističkom grupom.
Turski zamjenik premijera Veyi Kaynak je kazao državnoj novinskoj agenciji Anadolu da je Njemačka „pružila sklonište teroristima čak i kad je Turska bila u najtežoj situaciji“. On je također izjavio da Berlin štiti članove „Gulenove terorističke organizacije“ (FETO), naziv koji upotrebljava Ankara za mrežu Fethullaha Gulena kojeg okrivljuje za pripremu državnog udara prošlog jula. Gulen je negirao bilo kakvu umiješanost.
Istovremeno, njemački mediji su izvijestili u subotu da je oko 40 visokopozicioniranih turskih oficira zaposlenih u NATO bazi u Njemačkoj – zatražilo azil.
Turski ministar odbrane je apelirao na Berlin da odbije aplikacije za azil, te upozorio da bi sve drugo moglo ugroziti njihove međudržavne odnose. Zvanični Berlin je u odgovoru stavio do znanja da će se aplikacije razmatrati pojedinačno.
Više od 100.000 osoba je otpušteno ili suspendirano iz policije, vojske, administracije i privatnog sektora zbog sumnje da podržavaju Gulena. Oko 40.000 osoba je u zatvoru i čekaju suđenje.
Represivne mjere vlade su zabrinule institucije koje se bave ljudskim pravima, i saveznike poput Njemačke, koji strahuju da je Erdogan iskoristio državni udar da se obračuna sa neistomišljenicima. Turska je na to odgovorila da su određeni potezi neophodni kako bi se zaštitila demokratija i iskorijenili oni koji podržavaju puč, piše Reuters.