Jučer, 2. februara okončana je istraga o angažmanu Oružanih snaga BiH na proslavi obilježavanja neustavnog praznika Dana RS 9. januara. U sastavu šestočlane Komisije koju je imenovao načelnik Zajedničkog štaba OS BiH general Anto Jeleč bila su tri Bošnjaka, dva Srbina i jedan Hrvat, piše Patria.
Tokom same istrage bilo je opstrukcije, gdje su se pokušavali sakriti dopisi trojice bošnjačkih oficira koji su iznijeli svoj stav i mišljenje da se radi o neustavnom i nezakonitom angažmanu OS BiH. Jedan od njih je i komandant Komande za podršku general Husein Tursunović, koji je kako to nalaže lanac komandne odgovornosti izjasnio se i o zahtjevu predsjednika RS Milorada Dodika, te o zahtjevu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića.
Bošnjački predstavnici u komisiji zahtijevali su da kompletna dokumentacija bude dostavljena ministrice odbrane Marini Pendeš, sa čim se nisu složili srpski i hrvatski predstavnici, te su tako umjesto jednog prema njenom kabinetu otišla tri različita izvještaja.
Jedini koji je cjelovit i prikazuje stvarnu sliku svega što se događala oko i na sam 9. januar jeste izvještaj koji su potpisala trojica Bošnjaka.
Druga dva izvještaja nisu cjelovita, tako da u onom koji su potpisala dva predstavnika komisije iz reda Srba nedostaje dio koji se odnosi na odgovornost srpskih generala, a u onom koji potpisuju Hrvati koji se tiče odgovornosti ministrice Pendeš i generala Jeleča.
Koji će se od ova tri izvještaja naći pred članovima Predsjedništva BiH naredne sedmice na redovnoj sjednici kolektivnog šefa države još uvijek se ne zna, jer odluku donosi ministrica Pendeš. Moguće je da Mladen Ivanić, Bakir Izetbegović i Dragan Čović dobiju tri izvještaja, a moguće da im dođe samo jedan, što sve ovisi od ministrice za koji će ona procijeniti da je po nju i ostatak njenih saradnika najbezbolniji.
Apsurdno je da je komisiju, a po nalogu ministrice, oformio general Jeleč koji je također predmetom istrage, jer je on između ostalog 8. januara zaustavio naredbu zamjenika ministrice Seada Jusića o zabrani angažmana pripadnika Trećeg (Republika Srpska) puka OS BiH.
Postavlja se također pitanje, zbog čega je uopšte bilo potrebno fomirati posebnu komisiju, kada je svoj posao morao shodno zakonskim ovlastima i nadležnostima obaviti generalni inspektor MO BiH general Enes Husejnović.
On je bio dužan, bez obzira da li mu ministrica dala saglasnost ili ne, da provede istragu o angažmanu pripadnika OS BiH 9. januara, na što je generalica Giselle Wilz upozorila da se ne smije dogoditi, te da će dođe li do toga uslijediti sankcije.
Šuti general Husejnović, ne oglašava se uopšte u javnosti, iako je on najpozvaniji da u konkretnom slučaju govori o prekidu komandnog lanca na relaciji Predsjedništvo BiH, MO BiH, OS BiH. Nema u javnosti ni generala Mašovića, da pojasni kako to da svaki put kada se radi o „opipljivim“ stvarima, kao što je to i sada bio slučaj, on jednostavno ne bude u zemlji već na nekom navodno unaprijed dogovorenom putovanju.
Također, šutnja i iz Tužilaštva BiH, iako su krivičnu prijavu protiv ministrice i njenih zamjenika, Marine Pendeš, Borisa Jerinića i Seada Jusića, te načelnika Zajedničkog štaba i njegovih zamjenika, generala Ante Jeleča, Senada Mašovića i Mirka Tepšića podnijele tri stranke SDP BiH, Demokratska fronta i Građanski savez.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić tvrdi i dalje da je imao pravo postrojiti pripadnike OS BiH u Banja Luci, iako je jasno što se vidi iz Zakona o odbrani i OS BiH, da on kao "trećina" vrhovnog komandanta može postrojiti bez saglasnosti ostale dvojice kolega Izetbegovića i Čovića, samo Počasnu jedinicu, a nikako Treći puk.