Američki predsjednik Donald Trump upozorio je Izrael da izgradnja novih naselja „nije od pomoći“ mirovnim naporima na Bliskom Istoku, čime je zauzeo strožiji stav prema vladi Benjamina Netanyahua, izvještava Associated Press, prenosi Patria.
Ipak, iz Bijele kuće su jasno stavili do znanja da Trumpova administracija „nije zauzela zvaničan stav prema aktivnosti na izgradnji naselja“, praveći time odmak od stava ranijih administracija koje su naselja smatrale nelegitimnim.
Trumpa se smatra simpatizerom projekta izgradnje novih naselja. Nešto prije preuzimanja ureda, on je žestoko kritizirao Obaminu administraciju zato što nije stavila veto na mjeru Vijeća sigurnosti UN-a kojom se osuđuje izgradnja ovakvih naselja.
Međutim, u izjavi Bijele kuće objavljenoj u četvrtak, kaže se:
- Iako ne smatramo da je postojanje naselja prepreka miru, izgradnja novih naselja ili ekspanzija postojećih naselja izvan njihovih postojećih granica nije od pomoći kad je u pitanju postizanje tog cilja.
U izjavi Bijele kuće se također kaže da će predsjednik raspraviti ovo pitanje sa Netanyahuom na sastanku 15. februara.
Istovremeno, predstavnici izraelskih naseljenika se ne obaziru na američko upozorenje. Ipak, vijeće naselja Yesha su u petak izjavili da se raduju budućoj saradnji sa Trumpovom administracijom.
Izjava Bijele kuće je stigla nekoliko sati nakon što se Netanyahu zarekao da će „što prije moguće“ podići novo, prvo u zadnjih 20 godina, naselje, time obećavajući kompenzaciju za uništenje ilegalno izgrađenog naselja po naredbi Vrhovnog suda.
Netanyahu se često sukobio sa bivšim predsjednikom Barackom Obamom u toku njegovog osmogodišnjeg mandata, ali je novi američki predsjednik najavio da će Izraelu biti "bolji partner".
Međutim, čini se da je Trump već usporio u pogledu ranije datog obećanja da će američku ambasadu iz Tel Aviva preseliti u Jerusalem.
Obećanje premijera Netanyahua da će izgraditi nova naselja na Zapadnoj obali dolaze u vrijeme kada izraelske sigurnosne snage privode kraju evakuaciju ilegalno izgrađenog naselja Amona, gdje su upali u sinagogu kako bi silom izveli desetine izraelskih demonstranata. Netanyahuova vlada koja se bori za izgradnju naselja, neuspješno je pokušavala opovrgnuti odluku o evakuaciji Amone, ali je izraelski Vrhovni sud odbacio sve žalbe nakon što je utvrdio da je naselje izgrađeno ilegalno prije 20 godina na privatnoj palestinskoj zemlji.
Izraelski posmatrači Peace Now koji se protive izgradnji naselja, tvrde da Izrael nije zvanično prekršio odluku o prestanku izgradnje još od 1992.
Međutim, za to vrijeme je proširio postojeća naselja i dozvolio stvaranje na desetine neovlaštenih jedinica. Sveukupno, na Zapadnoj obali živi oko 400.000 Izraelaca, a u istočnom Jerusalemu oko 200.000.
Palestinci polažu pravo na oba područja koja su povratili od Izraela u ratu 1967. godine, kao dijelove buduće nezavisne države. Međunarodna zajednica se protivi izgradnji naselja na okupiranim dijelovima palestinske teritorije.
Bliski saveznici Izraela, Velika Britanija i Njemačka, kao i Evropska Unija, kritizirali su Netanyahuovo odobrenje gradnje 3.000 novih stambenih jedinica na Zapadnoj obali.
Ovakve aktivnosti ugrožavaju povjerenje i čine „soluciju dvije države“, sa Izraelom zaštićenim od terorizma i suverenom palestinskom državom, mnogo težim ciljem, kazao je britanski ministar za Bliski Istok, Tobias Ellwood.
Amona je najveće od oko 100 neovlašteno izgrađenih naselja na Zapadnoj obali, bez formalne dozvole, ali sa podrškom izraelske vlade.
Izraelski Vrhovni sud je prošle godine presudio da je cijelo naselje izgrađeno bez dozvole, te je naložio da se ukloni.