Posjeta Jensa Stoltenberga, generalnog sekretara NATO-a Bosni i Hercegovini značajna je sa nekoliko aspekata. Jasno se to dalo iščitati iz njegovih poruka nakon sastanaka sa bh. zvaničnicima, piše Patria.
- NATO je u ovom regionu već dvije decenije da pomogne stabilizaciji regiona, da se završi rat i održi mir. NATO i svi saveznici će uraditi sve da se tenzije smire i da izbjegnemo bile kakve tenzije ili eskalacije – to je poruka koju prenosim svim akterima u ovom regionu, jasan je bio Stoltenberg.
Prvi čovjek Saveza tako nam je svojom posjetom dao do znanja da je BiH i dalje u sferi interesovanja NATO-a, te da su njihova vrata za nas i dalje otvorena.
Također, posjeta je jasan pokazatelj da se mora prestati sa ratnohuškačkom retorikom, a da će ukoliko se nastavi tim putem NATO i saveznici uraditi sve da pomognu da se izbjegnu bilo kakvi sukobi ili eskalacija nasilja.
Stoltenberg je bio više nego otvoren, bez diplomatskog uvijanja.
Baš kao i predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić koji je dao do znanja svima da o članstvu BiH u NATO-u neće se odlučivati u narednih najmanje 5-6 godina.
- Oko članstva u NATO nema potpune saglasnosti, ali ima oko MAP-a. To pitanje je preuranjeno. Generacije koje su sada aktivne politički o članstvu neće odlučivati. Kad se stvore uslovi o članstvu, o tome će neko drugi i u nekom drugom vremenu odlučivati, naglasio je Ivanić.
Srbija je ta koja odlučuje o ulasku BiH u NATO, znaju to svi i u jednoj i u drugoj državi.
I sve dok službeni Beograd pokazuje da ga Savez ne zanima, tako će biti i sa našom zemljom, jer političari iz RS nikada neće pristati da daju svoju saglasnost.
Pitanje je i MAP-a, naravno, jer RS ne dozvoljava knjiženje vojne imovine ( više od 20 lokacija) a što je ključni uvjet za aktiviranje ovog plana. Političke volje nema da se on i ispuni. Optimistična predviđanja su da se to može dogoditi do kraja ove godine.