Članak

Jeleč zna da ne smije govoriti: Jerinić ipak otkrio sadržaj povjerljivog izvještaja o 9. januaru

U četvrtak 2. februar završen je izvještaj o istrazi koja je provedena zbog angažmana pripadnika Oružanih snaga BiH 9. januara u Banja Luci, tokom obilježavanja neustavnog praznika. Ovaj bi se izvješt

U četvrtak 2. februar završen je izvještaj o istrazi koja je provedena zbog angažmana pripadnika Oružanih snaga BiH 9. januara u Banja Luci, tokom obilježavanja neustavnog praznika. Ovaj bi se izvještaj trebao naći pred članovima Predsjedništva BiH na sjednici 7. februara, piše Patria.

I dok načelnik Zajedničkog štaba OS BiH general Anto Jeleč koji je izvještaj dostavio ministrici odbrane Marini Pendeš, a ona potom svojim zamjenicima, izbjegava govoriti o sadržini ovog dokumenta jer nosi oznaku POVJERLJIVO , zamjenik ministice Boris Jerinić, i pored činjenice da se radi o sadržaju sa stepenom tajnosti, u izjavi za medije prepričao je ukratko njegov sadržaj.

-Nije prekršen Ustav, niti jedan zakon, niti jedan pravilnik i u samom izvještaju nema odgovornih ni onih koji će biti kažnjeni, detalji su iz izvještaja koje je javnosti predočio Jerinić.

On je tako, kao visoki državni funkcioner, prekršio odredbe Zakona o zaštiti tajnih podataka.  

Član 19. ovog Zakona definira da oznaka POVJERLJIVO se određuje za podatke čije bi neovlašteno otkrivanje nanijelo štetu sigurnosti ili interesima Bosne i Hercegovine.

Članom 11. definirano je čuvanje tajnosti podataka. U ovom članu stoji da svi funkcioneri koji imaju zakonsko ovlaštenje za pristup tajnim podacima, imaju obavezu da kao tajne čuvaju podatke sve do skidanja s njih oznake tajnosti bez obzira na to kako su do njih došli, a to važi i nakon isteka njihovog mandata, prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka vršenja dužnosti ili članstva u odgovarajućem organu.

Podsjećanja radi, u kabinet ministrice Pendeš ove su sedmice stigla tri različita izvještaja koja su radili članovi istražne komisije koju je po njenom naređenju formirao Jeleč. Jedan je bošnjački, drugi srpski, a treći hrvatski. U komisiji su bila tri Bošnjaka, dva Srbina i jedan Hrvat.

Upitno je da li je uopšte bilo potrebno formirati komisiju s obzirom da postoji generalni inspektorat MO BiH na čelu sa generalom Enesom Husejnovićem, a čija su nadležnost upravo ovakvi slučajevi.

Indikativno je svakako zbog čega generalni inspektor general Enes Husejnović, iako je to bio dužan po zakonu, nije sam odmah pokrenuo istragu, neovisno od odluka ministrice.  

#BiH