Prije nekoliko dana kladionice iz Federacije BiH pisale su institucijama Federacije BiH, iznoseći svoje razočaranje činjenicom da nitko iz Vlade FBiH i Ministarstva financija FBiH nije prisustvovao međunarodnoj konferenciji pod nazivom “Oporezivanje u europskoj industriji igara na sreću”, koju je u Sarajevu organizirala Evropska organizacija za regulaciju igara na sreću (EOGL). Tim povodom razgovarali smo s Krešom Vukojom, direktorom Premier kladionice.
Gospodine Vukoja, kladionice su u dopisu istaknule kako su razočarane nedolaskom predstavnika institucija FBiH na međunarodnu konferenciju. Zašto?
Konferenciju je organizirala Evropska organizacija za regulaciju igara na sreću, a pozivi su bili upućeni Uredu Predsjednika FBiH, Vladi FBiH, Federalnom ministarstvu financija, Poreznoj upravi FBiH, Domu naroda PFBiH, Zastupničkom domu PFBiH te Savezu gradova i općina FBiH. Od pozvanih, prisustvovali su samo predstavnici Ureda predsjedavajuće Doma naroda PFBiH Lidije Bradare, dok je jedino iz Ureda Predsjednika FBiH stigla zahvala na pozivu i isprika zbog nedolaska, zbog ranije preuzetih obveza. Iz ostalih institucija niti su se odazvali, niti su se udostojali odgovoriti na poziv EOGL-a. Smatramo da su predstavnici ovih institucija time pred Evropskom unijom osramotili institucije koje predstavljaju, građane FBiH i poslodavce koji zapošljavaju 5.500 radnika u FBiH.
Kakvu Vam poruku šalje nedolazak predstavnika institucija FBiH?
Iskreno, iako smo razočarani, nismo iznenađeni nedolaskom predstavnika Vlade FBiH i Ministarstva financija. Oni su time poslali jasnu poruku da ih uopće ne zanima što o modelima oporezivanja igara na sreću imaju reći stručnjaci iz Evropske unije, BiH i zemalja regije. To se podudara s njihovim ponašanjem od početka inicijative za izmjenu Zakona o igrama na sreću u FBiH, a to je stav da ne žele saslušati domaće priređivače, poslodavce koji u FBiH zapošljavaju 5.500 radnika, unajmljuju 2.600 prostora i u proračun FBiH direktno i indirektno doprinose s preko 180 milijuna KM godišnje.
Što se krije iza takvog pristupa Vlade FBiH i Federalnog ministarstva financija?
Bojimo se kako se iza svega krije plan uništenja domaćih firmi, radi pogodovanja stranim interesnim lobijima. Od početka 2016. traje snažna medijska kampanja u kojoj se huškačkim metodama domaće priređivače lažno predstavlja kao kriminalce i mafijaše, a paralelno s time pojedinci poput Ramiza Meše, Omera Škalje i Amira Zukića te institucije poput Vlade FBiH na čelu s premijerom Fadilom Novalićem i Ministarstva financija na čelu s ministricom Jelkom Milićević, guraju Zakon o igrama na sreću koji mnogo više oporezuje domaće kladionice, nego strane kladionice i automate u vlasništvu stranih firmi. Smatramo da to jasno govori o stvarnim namjerama ove Vlade FBiH i Ministarstva financija.
Na konferenciji nije bio nitko ni iz Saveza općina i gradova, a u zadnje vrijeme kladionice imaju puno problema i na lokalnim razinama?
Da, ni iz Saveza gradova i općina FBiH nitko nije bio na konferenciji, a imali su priliku čuti puno toga što bi im pomoglo da ne srljaju u neustavne procese. Uzmimo primjer Zenice, koja je na inicijativu gradonačelnika Fuada Kasumovića krajem 2016. kladionicama komunalne takse povećala za 1.666,67 posto, s 3.000 KM na 50.000 KM. Bio je to neustavan potez van svake pameti koji bi Zenicu mogao koštati višemilijunske odštete, jer Ustavni sud FBiH je u više od 100 slučajeva, od čega tri puta u Zenici, takve odluke proglasio neustavnima.
U kojoj je fazi procedura oko Odluke o komunalnim taksama u Zenici?
Osam gradskih vijećnika ne želi sudjelovati u neustavnom procesu koji bi Zenicu mogao skupo koštati i zato su iskoristili svoje pravo i Vladi Zeničko-dobojskog kantona podnijeli zahtjeve za pokretanjem postupka ocjene ustavnosti Odluke o komunalnim taksama. Ponavljam da se ta odluka u svom sadržaju ne razlikuje od prethodnih odluka koje je Ustavni sud FBiH bez iznimke proglašavao neustavnima, pa stoga očekujemo da će to biti slučaj i s ovom Odlukom u Zenici. A to će tek uzrokovati lavinu događaja, jer time će biti dokazano da su Fuad Kasumović i gradski vijećnici koji su glasali za Odluku radili protivno odredbama Ustava FBIH te da nisu poštovali ranije presude Ustavnog suda FBiH. Upravo zbog toga gradonačelnik Kasumović u zadnje vrijeme nekontrolirano napada sve oko sebe, jer je svjestan da bi uskoro mogao biti u velikim problemima zbog svojih djela.
Javna rasprava oko izrade Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću je završena 26. 1. 2017. Kakve poteze Vlade FBiH i Ministarstva financija sada očekujete?
Potez vijećnika u Gradskom vijeću Zenice, koji su podnijeli zahtjeve za ocjenom ustavnosti Odluke o komunalnim taksama, pokazuje da još ima političara koji ne žele biti dio plana za uništenje domaćih firmi. Nadamo se i vjerujemo da takvih još ima i u Vladi FBiH i Ministarstvu financija te ih pozivamo da se probude. Vladi Federacije BiH i Ministarstvu financija cilj ne bi trebao biti da umjesto domaćih firmi u Federaciju dovedu strane firme od kojih će korist imati samo pojedini političari. Cilj Vlade FBiH i Ministarstva financija treba biti realan i kvalitetan Zakon o igrama na sreću od kojeg će korist imati i Federacija BiH i građani i priređivači. A to se može postići samo suradnjom i razgovorima s domaćim stručnjacima i priređivačima, za što smo mi, kao i uvijek, na raspolaganju.
Mi smo institucijama Federacije BiH koje se nisu odazvale na poziv na konferenciju dostavili izvještaj s konferencije u kojem se nalazi i Konsenzus kojeg su sudionici konferencije usuglasili i u kojem su Vladi FBiH predložili sedam koraka kako bi propise uskladila s propisima Evropske unije.
I sada, kao i uvijek, pozivamo Vladu FBiH i Ministarstvo financija na suradnju, pozivamo ih da oforme stručnu radnu skupinu koja će uz jednu kvalitetnu ekonomsko-financijsku analizu doći do Prijedloga Zakona koji će biti na zadovoljstvo svih uključenih strana. Ukoliko opet ignoriraju naše pozive, bit će to konačan dokaz da ovoj Vladi FBiH i Ministarstvu financija nije stalo do 5.500 radnih mjesta i 180 milijuna KM u proračunu, nego su odlučni u namjeri radi bogaćenja uskog kruga političara uništiti domaće firme, a tržište pokloniti strancima.