Članak

Šta je s većinom: Izetbegović "žali" za dvojicom poslanika, a ranije tražio isključenje Šepića

Situacija na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini je teška, a to su konačno priznali i lideri stranaka koji čine većinu, piše Patria.

Situacija na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini je teška, a to su konačno priznali i pojedini lideri stranaka koji čine većinu, piše Patria.

Prije svih Bakir Izetbegović, lider SDA koji je nakon neuspješnog sastanka sa HDZ-om bukvalno poručio da se nisu uspjeli dogvoriti ni oko čega, a trebali su postići dogovor oko važnih pitanja kao što su Izborni zakon, implementacija presude „Sejdić-Finci“, rješenje slučaja Grada Mostara itd...

No, sada kada je priznao da nema dogovora s Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a, Izetbegović prebacuje loptu na Senada Šepića i Salku Sokolovića koji su potvrdili da se neće vraćati u Klub poslanika SDA u Predstavničkom domu PSBiH.

Izetbegović je tako poručio da to nisu trebali učiniti „u trenutku kada smo pružili ruke jedni drugima” i u složenoj političkoj situaciji u BiH u kojoj se sve otvorenije govori o ambicijama određenih krugova za postizanje nekih ratnih ciljeva mirnodobskim sredstvima.

Pri tome Izetbegović još nikada pojasnio zašto se nije do kraja ispunio zahtjev odmetnute četvorke kako su ih mediji prozvali, a koji su u više navrata slali pisma i zahtjeve u cilju jačanja demokratizacije SDA. Ovakva izjava Izetbegovića nema valjanu argumentaciju, jer je na Predsjedništvu SDA tražio isključenje Šepića, pa kada nije imao većinu za takav zahtjev, povučene su sankcije Šepiću upućene od strane OO SDA Cazin.

Nije zaboravljena ni izjava lidera SDA kada je javno poručio da se ne smije desiti da poslanici SDA glasaju protiv budžeta, a upravo dva poslanika SDA (Šepić i Sokolović) su u Predstavničkom domu glasala protiv državnog budžeta kojeg je predložilo Vijeće ministara u kojem je i ova stranka.

S obzirom da su se Sadik Ahmetović i Šemsudin Mehmedović vratili pod okrilje SDA poručivši da „iznutra mogu napraviti bolje stvari u cilju demokratizacije stranke“, vjerovati je da će na sjednice Parlamenta uvijek doći svi poslanici kako bi se održala parlamentarna većina.

Ne smije se zaboraviti da četvorka, a sada dvojka već duže vrijeme ne djeluje unutar Kluba SDA, ali su uvijek glasali pozitivno za državotvorne zakone, ali su i rušili one ideje koje bi mogle dovesti u pitanje BiH (imaginarne izborne jedinice – Izborni zakon itd.). 

Ukupnu većinu u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH čine 22 zastupnika što znači da vladajuća koalicija u BiH sada ima samo dva glasa viška.

Sada bez dvojca Sokolović - Šepić u Klubu SDA učestvuje osam zastupnika, u Klubu HDZ-a pet je poslanika s tim da Diana Zelenika (HDZ 1990) često glasa mimo ostalih, Klub SBB-a čine četiri poslanika, i Klub SDS-a sedam zastupnika. To je ukupno 24, opšta većina postoji, ali pod uslovom da niko od poslanika ne smije biti suzdržan ili bolestan.

Inače, broj prebrojanih glasova mora biti najmanje jednak kvorumu koji prema Poslovniku čine 22 poslanika, uz uslov da je prisutna najmanje po jedna trećina poslanika iz svakog entiteta, osim ako za odlučivanje o pojedinim pitanjima Ustavom BiH ili Poslovnikom nije drugačije određeno, a što će se npr. odnositi na sve ustavne promjene, što će biti neophodno i kod implementacije presude „Sejdić –Finci“.

#BiH