Članak

Direktna kontrola Miloševićevog režima: General Mladić izvještavao Beograd o stanju na ratištu u BiH

Mjesec dana kasnije, ukazom predsjednika SRJ Zorana Lilića od 16. juna 1994. godine, Mladić je vanredno unaprijeđen u čin general pukovnika. U to vrijeme bio je komandant Glavnog štaba 30. kadrovskog

Haški optuženik general Ratko Mladić uputio je Generalštabu Vojske Jugoslavije 17. maja 1994. godine izvještaj o stanju na ratištu u Bosni i Hercegovini. Ovaj izvještaj Mladić je potpisao kao komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, piše Patria.

Mjesec dana kasnije, ukazom predsjednika SRJ Zorana Lilića od 16. juna 1994. godine, Mladić je vanredno unaprijeđen u čin general pukovnika. U to vrijeme bio je komandant Glavnog štaba 30. kadrovskog centra Vojske Jugoslavije.

Ratko Mladić nikad od 1976. pa sve do 2002. godine nije prekidao radni staž u Vojsci Jugoslavije. Njegov vojni i civilni šef sjedili su u Beogradu i za vrijeme agresije na BiH, tokom koje je počinjen genocid.

Upravo izvještaj koji objavljuje novinska agencija Patria svjedoči o tome da je tadašnji režim Slobodana Miloševića kontrolisao vojsku i na svaki mogući način, što je dokazano tokom suđenja Momčilu Perišiću, pomagao agresiju, genocid i počinjene zločine.

Mladić u strogo povjerljivom izvještaju iz maja mjeseca 1994. godine, obavještava Generalštab Vojske Jugoslavije o „pregledu snaga neprijatelja, brojnog stanja u VRS, pregled osnovnih borbenih sredstava, te namjenske industrije muslimana“.

Ovaj izvještaj jedan je od od brojnih koji potvrđuju nedvojbeno da je tadašnji Miloševićev režim direktno bio umiješan u genocid i zločine. Da li je ovo jedan od dokaza koji mogu pomoći u podnošenju revizije tužbe BiH protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu za što rok ističe krajem ovog mjeseca?

Srbija je presudom Međunarodnog suda pravde 2007. godine osuđena kao prva i jedina država u svijetu koja je prekršila Konvenciju o genocidu. Nije ništa poduzela da spriječi genocid u Srebrenici, niti poslije da kazni počinioce.

Ovom presudom nije dokazano da je beogradski režim bio involviran u srebrenički genocid. Krajem februara ističe rok za podnošenje revizije tužbe. Svoje pravo na reviziju iskoristit će nezvanične su informacije i Srbija, koja želi da sa sebe skine tamnu mrlju iz perioda 92-95.

Osnivanje 30. kadrovskog centra VJ

Momčilo Perišić ( pravosnažno oslobođen pred Haškim tribunalom) je 15. 11. 1993. potpisao naredbu (3087-1), a na osnovu "naređenja predsjednika SRJ od 10. 11. 1993.", kojom se formira 30. kadrovski centar.

Vojislav Koštunica, predsjednik Jugoslavije, je 23. marta 2001. donio naredbu s oznakom "službena tajna - strogo povjerljivo" kojom se ukida 30. kadrovski centar VJ. 

Na OVOM LINKU možete pročitati izvještaj koji je uputio Ratko Mladić 

#BiH