Iz Centra civilnih inicijativa upozoravaju da je penzioni sistem u oba bh. entiteta trajno destabiliziran i neodrživ bez budžetskih dotacija. U izvještaju 'Stanje nacije' eksperti CCI-a navode da je tokom posljednjih pet godina, odnos broja penzionera i broja zaposlenih uglavnom stagnirao. Od početka provedbe Reformske agende (od jula 2015.), u bh. entitetu Republika Srpska omjer stagnira na iznosu 1,10:1 (više penzionera nego zaposlenih op.a.), a u FBiH, iako povoljniji, omjer se pogoršao za 0,01 indeksni poen i iznosi 0,88:1 (tek nešto više zaposlenih nego penzionera op.a.).
Blizu dvije prosječne plate ili četiri prosječne penzije potrebne su za jednu potrošačku korpu.
- Poreski dug, primarno javnih preduzeća, ugrožava penzioni i zdravstveni sistem, te proizvodi deficit. Ukupni dug po osnovu neplaćenih poreza i doprinosa samo u FBiH iznosi 2,2 milijarde KM!. Udio prvih 20 najvećih dužnika iznosi preko milijardu KM ili 48 posto ukupnog duga, od čega na javna preduzeća i institucije otpada 903 miliona ili 86 posto. Podaci za RS nisu dostupni, jer je Poreska uprava RS u više navrata izbjegla iste dostaviti – navode iz CCI-a u izvještaju 'Stanje nacije'.
U istom izvještaju se predlaže da vlasti penzioni sistemi trebaju postaviti na stabilne finansijske osnove, ukoliko se tokom srednjoročnog perioda želi riješiti problem nagomilanih prava radnika.
Sa preporukama iz CCI-a slaže se i Željko Šain, profesor sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.
- Prema svim propisima utemljenim na obligacinom (obavezujućem) pravu, i drugim pravima, sve javne kompanije bi trebale izmiriti svoje obaveze prema penzinom fondu. Kako će to javne kompanije riješiti, i na koji način će naći finansijska sredstva, to je njihov problem. Ali, zbog ukupnog finansijskog i socijalnog sistema u BiH, konkretno u FBiH, javne kompanije moraju iznaći mogućnosti kako će izmiriti svoje obaveze prema PIO-u – kaže profesor Šain u komenatru za novinsku agenciju Patria. Ali, dodaje dalje, to ne znači da se vlade ne moraju tražiti i novi način finansiranje penzionog fonda.
- Postojeći oblik međugeneracijske solidarnosti ne daje boljitak u rješavanju problema funkciniranja penzionog fonda. Dužnici za PIO trebaju platiti, kako znaju i umiju, a ujedno Vlada treba tražiti i novi model dopune penzionog fonda – smatra Šain.
Profesor Željko Šain: Javne kompanije trebaju iznaći način kako da izmire obaveze
Analitičari u BiH često upozoravaju da su javne kompanije u zemlji već odavno postale preduzeća u koje vladajuće stranke zapošljavaju vlastite kadrove. Ta matrica se primjenjuje od zapošljavanja radnika do imenovanja rukovodstva. Stranke zapravo zapošljavaju vlastite glasače.
Na čela javnih kompanija najčešće se postavljaju nestručni kadrovi, koji preduzeću ne mogu osigurati kvalitetan opstanak na tržištu. Gubitak u poslovanju javnih kompanije pokriva se iz javnog budžeta, što kasnije utjeće na cijeli fiskalni i socijalni sistem u zemlji, piše Patria.