U Sarajevu je danas otvoren Ekonomski forum Bosne i Hercegovine, koji je okupio predstavnike vlasti, poslovne i akademske zajednice, čiji je zajednički cilj unapređenje ekonomskog i poslovnog ambijenta u BiH, piše Patria.
Govornici su istakli da je važno posvetiti se ekonomiji jer je ona pokretač razvoja.
Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH ali i profesor na Ekonomskom fakultetu u Banja Luci kazao je da BiH ima stabilnu valutu i da je vrlo važno da ostane takva bez pravljenja „političkih eksperimenata sa Centralnom bankom BiH“.
- Krajnja posljedica bila bi inflacija i nestabilnost valute. Ne smijemo eksperimentisati sa štampanjem novca jer bi to dovelo do inflacije – kazao je Ivanić.
I specijalni predstavnik EU u BIH Lars Gunnar Wigemark kazao je da nedopustivo štampanje novca koje bi ugrozilo valutnu stabilnost.
Tokom foruma istaknuto je da su potrebne promjene u javnom sektoru te da bi se trebalo okrenuti ka stvaranju ambijenta za investicije.
- Kada govorim o investicijama, ne mislim samo o stranim, već i o domaćim. Neće biti stranih bez domaće investicije i dok domaći investitori ne budu imali značajan profit. Tek kad domaći investitori to urade onda doći će i strani – kazao je Ivanić.
Prisutnima se obratio i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić koji je kazao da je opredjeljenje Vijeća ministara Bosne i Hercegovine usmjereno ka dinamiziranom ekonomskom razvoju i prosperitetu naše zemlje, odnosno ka efikasnom i održivom upravljanju prirodnim i ljudskim resursima sa ciljem ubrzanja ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, unapređenju poslovnog ambijenta sa ciljem dodatnog ohrabrivanja domaćih i privlačenja stranih investitora, kako bi u kondezovanom vremenskom periodu - kroz otvaranje novih radnih mjesta - riješili ključni makroekonomski problem sa kojim se trenutno suočavamo i otvorili perspektivu mladim ljudima da svoja znanja i vještine, odnosno svoje ambicije vežu za BiH.
Pitanje Foruma je: Da li će reforme u 2017. godini obezbjediti povoljniji ekonomski ambijent?. Zvizdić je kazao da reforme moraju biti provedene stručno i integralno, moraju biti bazirane na najboljim praksama i pravnoj stečevini EU, moraju imati svoju plansku dinamiku koja će omogućiti etapno prilagođavanje i adaptiranje poslovne zajednice i državne administracije na nove, efikasnije i profesionalnije standarde i procedure koje budu uspostavljene.
- To, između ostalog znači očuvanje makroekonomske stabilnosti, jačanje konkurentnosti, bolje funkcioniranje tržišta rada, unapređenje poslovnog okruženja i stvaranje optimalnih – administrativnih i finansijskih – pretpostavki za razvoj malih i srednjih preduzeća i otvaranje novih radnih mjesta, te strukturne reforme obrazovnog, zdravstvenog i penzionog sektora.
Neophodno je jačati produktivnost i konkurentnost domaće ekonomije kroz rješenja koja će dovesti do smanjenje poreskih i neporeskih opterećenja privrede, posebno u sferi doprinosa, kroz unapređenje poslovne klime, posebno u segmentu veće zaštite investicija, kroz povećanje mobilnosti tržišta radne snage, smanjenje neformalne ekonomije kao i drugih oblika nelojalne konkurencije.
Organizator foruma je Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, a učesnici su predstavnici poslovne i akademske zajednice koji dijalog i razmjenom mišljenja trebaju doći do kvalitetnih rješenja i preporuka za ekonomski napredak BiH.