Američki predsjednik Donald Trump u srijedu će zvanično primiti izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Ovo je njihov prvi sastanak u prvih 100 dana u Bijeloj kući novog američkog predsjednika, izvještava Reuters, prenosi Patria.
Na dnevnom redu će se naći najsloženiji problemi bliskoistočne regije: rat u Siriji, Iran u kontekstu nuklearnog naoružavanja, te izraelsko-palestinski konflikt, uključujući izgradnju izraelskih naselja na okupiranoj palestinskoj teritoriji.
Netanyahu, koji je inače pod istragom u Izraelu zbog sumnji na zloupotrebe ureda, proveo je veći dio prethodnog dana pripremajući se za razgovore sa višim savjetnicima u Washingtonu. Zvaničnici tvrde da nastoje izbjeći bilo kakvu razliku u stavovima između SAD i Izraela za vrijeme planiranog dvosatnog sastanka u Ovalnom uredu.
I dok društveni mediji naglašavaju bliske prijateljske odnose između Netanyahua i Trumpa, koji se predstavlja kao „najbolji prijatelj“ kojeg je Izrael ikada imao u Bijeloj kući, američki predsjednik je nedavno donekle ublažio svoj pro-Izrael stav.
Za vrijeme svoje predizborne kampanje, Trump je u svojoj retorici nedvojbeno bio pro-Izrael, obećavajući premještaj američke ambasade iz Tel Aviva u Jerusalem, i podržavajući Davida Friedmana koji promovira izgradnju naselja kao svog izaslanika za Izrael, naglašavajući kako neće vršiti pritisak na Izrael da pregovara sa Palestincima.
Međutim, taj ton se u zadnje vrijeme promijenio: premještaj ambasade ne djeluje kao jedan od prioriteta predsjednika Trumpa, bar za sada – najviše zbog upozorenja o mogućnosti za nemire u ovoj turbulentnoj regiji. Slično upozorenje i sugestija predsjedniku Trumpu stiglo je i jordanskog kralja Abdullaha.
Tako je glasnogovornik Bijele kuće nedavno izjavio da gradnja novih ili ekspanzija postojećih izraelskih naselja „ne bi bila korisna za mir“.
Friedman, koji čeka na potvrdu imenovanja za ambasadora u Izraelu, neće prisustvovati sastanku u Bijeloj kući u srijedu.
Za Palestince, kao i veći dio ostatka svijeta, naselja izgrađena na okupiranoj zemlji se smatraju ilegalnim u skladu sa međunarodnim pravom. Izrael oponira takvom stavu, zbog čega se suočava sa rastućim kriticizmom od strane svojih saveznika, naročito nakon što je premijer Netanyahu najavio planove za gradnju novih 6.000 stambenih jedinica diljem Zapadne obale, kaže se u izvještaju Reutersa.