Članak

Revizija presude je pravni zahtjev za istinu i dostojanstvo žrtava genocida

Pokretanje revizije je pitanje i odgovornost Bosne i Hercegovine prema svom suverenitetu i građanima BiH i nije pitanje prava i odgovornost jednog naroda, pojedinca ili institucije.

Mi, žrtve genocida, pozivamo države potpisnice Dejtonskog sporazuma na čelu Sjedinjenim Američkim Državama i Europskom unijom, ali i predstavnike međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, da podrže međunarodna priznata ljudska i državna prava da se pravo i pravda ostvaruju na sudovima i da podrže pravo da Bosna i Hercegovina, ukoliko to bude smatrala, pokrene postupak revizije pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu, saopćila su udruženja žrtava, prenosi Patria.

- Revizija presude Međunarodnog suda je pravni zahtjev za istinu i dostojanstvo žrtava, te Bosne i Herecegovine kao države, predviđen statutom Međunarodnog suda osnovanog od strane Ujedinjenih nacija. Shodno tome pozivamo sve pojedince, domaće i međunarodne grupe, organizacije i institucije u BiH koje osporavaju primjenu međunarodnog prava uspostavljenog od Ujedinjenih nacija, da prestanu negirati, osporavati i blokirati legitimna prava Bosne i Hercegovine i žrtava da pokrenu postupak revizije presude pred Međunarodnim sudom pravde.

Danas nas ućutkavaju i prijete da će podnositi krivične prijave ukoliko se budemo zalagali za reviziju. Prijete nam opet, jer možda misle da vrijeme Srebrenice, Prijedora, logora, silovanja i torture još nije prošlo za nas. Ne, mi ćemo pokrenuti krivične prijave protiv njih i protiv svih onih koji pokušavaju i koji će pokušati onemogućiti međunarodno zagarantirano pravo da Bosna i Hecegovina traži pravdu pred Međunarodnim sudom pravde.

Pozivamo i dajemo podršku agentu pred Međnarodnim sudom pravde i BiH pravnom timu, ali i svim nadležnim institucijama BiH, da snagom pravne argumenatacije, uz podršku probosanskih političkih snaga, urade sve da bi zahtjev za reviziju bio podnesen u zakonskom roku i sa validnom argumentacijom. Mi nemamo dilema da će bh. pravni tim pripremiti validnu pravnu argumentaciju i iskoristiti raspoložive međunarodne norme i pravo da pokuša ispraviti nepravdu koja je nanesena žrtvama i BiH. I ovog puta pozivamo pojedine domaće i strane eksperte, sadašnje i bivše međunarodne političke ili sudske predstavnike, da se u ovom trenutku pokušaju suzdržati od kriticizma i političkog mešetarenja. Opet ih pozivamo da daju svoj doprinos u realizaciji revizije kroz dostavu dokaza ili svojim prijedlozima revizije, jer je to između ostalog, bila i ostala njihova obaveza da podržavaju međunarodno pravo, te pravo na zakonski, fer i korektan postupak kako za žrtve tako i za državu.

Pokretanje revizije je pitanje i odgovornost Bosne i Hercegovine prema svom suverenitetu i građanima BiH i nije pitanje prava i odgovornost jednog naroda, pojedinca ili institucije. Podrška reviziji je podrška međunarodnom poretku, vladavini prava  i međunarodnim civilizacijskim normama a ne pojedinačnih mišljenja.

Saopćenje potpisuju:

Pokret Majke enklave Srebrenica i Žepa
Udruženje žrtava i svjedoka genocida
Udruženje ŽENA – ŽRTVA RATA
Udruženje Žena Podrinja-Bratunac
Udruženje građana za pravdu mir i povratak
Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995
Udruženje porodica nestalih općine Vogošća
Udruženje porodica nestalih općine Ilijaš
Savez logoraša u BiH

#BiH