Članak

Europarlamentarac Šoltes za Patriju: BiH kaska u ključnim stvarima, poput suzbijanja korupcije

U dokumentu koji je usvojen u EP pohvaljeni su neki koraci koje je BiH do sada napravila na svom putu kao EU, ali se istovremeno apeluje da BiH prevaziđe etničke i političke podjele

Zadnje dvije ili tri godine u Bosni i Hercegovini se nije promijenilo ništa kada govorimo o ključnim stvarima, kao što je pitanje borbe protiv korupcije ili slobode medija, kaže u intervjuu za novinsku agenciju Patria slovenski europarlamentarac Igor Šoltes, iz Kluba zastupnika Zelenih, komentarišući Rezoluciju o napretku reformi u BiH na putu ka EU, koju su usvojili poslanici Evropskog parlamenta u srijedu poslije podne.

Rezoluciju koju je pripremio izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH Cristian Dan Preda podržalo je 496 zastupnika, 132 su bila protiv i 67 suzdržanih.

U dokumentu koji je usvojen u Evropskom parlamentu pohvaljeni su neki koraci koje je BiH do sada napravila na svom putu ka EU, ali se istovremeno apeluje da BiH prevaziđe etničke i političke podjele, osuđeno je nasilje nad članovima izbornog povjerenstva na nedavnim izborima u Stocu kao i ilegalni referendum održan u Republici Srpskoj.

Europarlamentarac Šoltes kaže da Zeleni nisu podržali ovu Rezoluciju, te da BiH mora uložiti još napora na izgradnji društva.

Iako je namjera reportera (Cristian Dan Preda op.a.) bila vjerovatno dobra, želio je da stavi što više amandmana koji bi harmonizirali različite poglede na Bosnu i Hercegovinu, na kraju se došlo do toga da se zadnje dvije ili tri godine u BiH nije promijenilo ništa u ključnim stvarima... ljudi i dalje odlaze, nemaju posla koliko bi željeli, a ekonomska situacija zajedno sa etničkim i ostalim pitanjima, predstavlja blokadu u zemlji – kaže Šoltes i dalje nastavlja:

Poslije toliko godina u Bosni i Hercegovini bi morali usvojiti razmišljanje koje će biti cementirano na osnovu presude Sejdić i Finci, a to je da svi građani u BiH budu jednakopravni, i da etničko pitanje nije jedini kriterijum za participaciju u vlasti ili bilo gdje drugo. 

Na pitanje da li vlasti u BiH mogu sprovesti reforme o kojima govori, obzirom na visok stepen korupcije u politici, Šoltes kaže: 

Da bi zaustavili, ili barem ograničili razinu korupcije, morate imati pravosuđe koje je efikasno, koje ne smije biti predmet korupcije. Također, morate imati nezavisna tijela; prije svega mislim na agencije ili komisije ili službe za borbu protiv korupcije, a bilo bi dobro da su u takvoj sredini (kao što je BiH op.a.), te službe možda malo i internacionalizirane. 

Kaže da ulaže mnogo napora da bi u Evropski parlament, u hram demokratizacije, došli predstavnici i iz entiteta Republika Srpska i iz Federacije BiH i da bi se započeli konstruktivni razgovori o tome kako Bosna i Hercegovina treba da izgleda u narednih 25 godina. 

Ključno je jedno, bez želje unutar BiH da zemlja krene naprijed, niko iz vana ne može utjecati na to – kaže  Šoltes.

Prošlo je 25 godina od prvog Ustava, sada treba da vidimo kako će izgledati BiH 25 godina unaprijed. Da li se može u okviru postojećeg napraviti taj pomak, ili postoje neke alternative, ali to je stvar o kojoj treba voditi iscrpan dijalog, uz poštivanje međunarodnog prava i međunarodnih standarda, i mentaliteta regije.

Da li u Evropskom parlamentu zaista toliko razmišljaju o Bosni i Hercegovini i građanima koji ovdje žive?

Kao što vidite, europarlamentarci sada više razmišljaju o Evropi, jer se i Evropa našla u jednoj situaciji u kojoj nije prijatno; u terorizmu, ekonomskim krizama..., u nekim zemljama imamo visoku stopu nezaposlenosti. I, naravno, migrantskoj krizi, koja je Evropu napravila dosta ranjivu. Pokazalo se da je Evropa kolektiv koji može super raditi u mirnim uslovima, ali nakon svih tih kriza koje su se dogodile, sve više se postavljaju granice i unutar same EU. 

Ali, mislim da EU mora biti u stalnom kontaktu sa Bosnom i Hercegovinom, da vidimo gdje Evropa može pomagati BiH. Treba stišavati tenzije, ljudima treba pokazati da ima perspektiva. Mi nikada ne trebamo potcjenjivati Balkan. Historija nas može puno naučiti o tome. Ne smijemo reagirati kasno. Ne kažem da treba skakati na prvu, jer ima dosta manipulacije, ali treba što više dijaloga.

 

#BiH