-Ovaj zahtjev za reviziju ima šansu da uspije. Ovdje se radi o jednom autoritativnom Sudu UN-a i taj Sud će biti puno oprezniji da odbija nešto što nije sasvim kompletno. Sud će vrlo vjerovatno reći da sve nije kako treba, ali pošto se radi o genocidu, pristupat će se drukčije', rekla je u emisiji Pressing N1 televizije, Nevenka Tromp, prenosi Patria.
Prema mišljenju profesorice na Univerzitetu u Amsterdamu koja ima iskustvo rada na Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, tema revizije je interesantna, ali da ipak treba pustiti Sud da radi svoj posao.
-Ta tema je interesantna, ali ne bih željela ulaziti u neke ocjene. Ima nekoliko interpretacija, ali ja bih ovo prepustila Sudu. Može li zahtjev na samom registru biti odbijen? Vjerovatno može, nadam se da će se preći preko prvog praga. Mislim da je izjava predsjednika Izetbegovića zazvučala vrlo kredibilno. Oni su sabrali sve činjenice u korist toga da je gospodin Sakib Softić agent, ali vjerovatno će i Srbija imati jake argumente protiv toga. Zato postoje sudovi', ispričala je Tromp.
Dodala je da je sve ono što se posljednjih dana dešava zapravo politička diskusija koja nema veze s pravilima Suda.
-Kad vi radite na jednom Sudu, treba shvatiti da je ovo politička diskusija koja nema veze s pravilima Suda u Haagu. Sve ovo što bi predsjednik Ivanić i ministar Crnadak napisali, treba dati nekom pravnom timu, dakle pravnom timu Srbije. Svaki argument treba biti predočen advokatima. To što se čekalo deset godina je nešto što se može jako negativno odraziti na sadržaj podneska.
Ako se od 2007. godine radilo sistematično, taj podnesak mogao se podnijeti prije šest mjeseci. Sat se ne može vratiti natrag i mislim da niko osim tog užeg tima ljudi, ne zna šta je unutra. Ako se desi da se revizija prihvati od Suda, sve ćemo znati. Ako se odbaci, nećemo znati kako je kvalitetan ili nekvalitetan bio taj podnesak, pojasnila je profesorica Tromp.