Članak

CCI: Vijeće ministara BiH ima najbolje rezultate u posljednjih 6 godina, ali ima još puno za uraditi

Iz CCI-a navode da je VM po prvi put u posljednjih šest godina zasjedalo u prosjeku svake sedmice, a održano je i 13 vanrednih sjednica

Bilo je potrebno dosta napora, razumijevanja i tolerancije, da se, uz sve pritiske i probleme, u protekle dvije godine očuva i bude funkcionalna koalicija na državnom nivou, koja je predstavljala najkonstruktivniji dio vlasti u BiH, rečeno je danas na konferenciji za medije Centara civilnih inicijativa u Sarajevu, piše Patria.

CCI je rad Vijeće ministara BiH u 2016. godini ocijenio kao najboljim u posljednjih šest godina. Iz CCI-a navode da je VM po prvi put u posljednjih šest godina zasjedalo u prosjeku svake sedmice, a održano je i 13 vanrednih sjednica. 

Broj održanih sjednica Vijeća ministara u 2016. godini, najveći je do sada i jednak je broju sjednica koje je Vijeće ministara održalo u prve dvije godine prethodnog četverogodišnjeg mandata, zajedno – poručili su iz CCI-a te naveli kako je redovan rad, bez opstrukcija i blokada, rezultirao i najvećim brojem razmotrenih mjera u posljednjih šest godina. Po prvi put je u jednoj godini razmotreno skoro 1.500 mjera. 

Analiza strukture realizovanih mjera, međutim, ukazuje na najveću slabost aktuelnog Vijeća ministara - mali broj utvrđenih zakona. U 2016. godini Vijeće ministara BiH je utvrdilo tek 18 zakona - 11 manje nego u prethodnoj godini. Istovremeno, nisu utvđena čak 42 zakona, koja su po Programu rada za 2016, trebala da budu realizovana u ovoj godini. Među njima i neki izuzetno značajni. 

Rezultat Vijeća ministara, na realizaciji zakona, dodatno je umanjen u Parlamentarnoj proceduri. Od 18 zakona utvrđenih u VM u 2016. godini, u PS BiH je usvojeno osam, oboreno šest, a četiri su još u proceduri. 

Iz CCI izvode zaključak da se zakoni, naročito temeljni, te strategije, teško usvajaju na državnom nivou. I to bez obzira na činjenicu da njihovo neusvajanje građane ove zemlje ostavlja bez stotina miliona eura bespovratnih sredstava iz predpristupnih fondova EU. Uprkos prijetnji mnogo ozbiljnijim sankcijama od strane Energetske zajednice EU, BiH još nije usvojila Energetsku strategiju na državnom nivou, niti državni zakon o gasu, koje su trebale biti usvojene do kraja 2014. Zbog nedostatka strategija ruralnog razvoja i poljoprivrede, zemlja je, u prethodnim godinama, ostala bez značajnih sredstava iz IPA fondova, namijenjenih razvoju poljoprivrede. Zbog problema sa usvajanjem Strategije saobraćaja, BiH je zamalo ostala bez već odobrenih sredstava za nekoliko velikih infrastrukturnih projekata. 

S druge strane, upravo je aktuelna vladajuća koalicija, na državnom nivou, u prve dvije godine svog mandata, pokazala da se drugačijim odnosom, može doći do rezultata od kojih korist mogu imati svi građani i svi dijelovi zemlje. Podsjetimo na rezultate Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u omogućavanju izvoza nekih bh. proizvoda, u prethodnom periodu i na odmjereno državničko ponašanje u nekim spornim situacijama u odnosima sa susjedima. Ili na harmonizaciju krivičnog zakonodavstva BiH sa međunarodnim pravom, koja je rezultirala skidanjem BiH sa "sive liste" MONEYVAL-a. No, prilike u zemlji, i često tek uskostranački i lični interesi, i politike koji tuđi uspjeh smatraju prijetnjom, a svoj opstanak baziraju na proizvodnji sukoba, stoje kao najozbiljnija prepreka značajnijem napretku – navode iz CCI-a. 

Vijeće ministara je, prema izvještajima CCI-a, u 2016. utvrdilo devet strategija, što je najveći broj usvojen strategija u posljednjih šest godina. Primjerice, navodi se u ovom izvještaju dalje, broj utvrđenih strategija, u prve dvije godine aktuelnog mandata veći je od ukupnog četverogodišnjeg rezultata u prethodnom mandatu. 

Nažalost, među utvrđenim strategijama nisu i izuzetno značajne strategije razvoja BiH; Strategija socijalnog uključivanja i strategija zapošljavanja u BiH za period do 2020. godine. Pomenute strategije, na čije se usvajanje već predugo čeka, treba da daju temeljne smjernice budućeg ekonomskog i socijalnog razvoja zemlje i omoguće kvalitetniji pristup IPA fondovima. 
Među nerealizovanim strategijama, koje su bile sadržane u Programu rada Vijeća ministara za 2016. godinu, je i strategija za borbu protiv diskriminacije u BiH. Zanimljivost je da strategiju za borbu protiv diskriminacije trebaju donijeti institucije koje i same vrše diskriminaciju - Vijeće ministara BiH na polnoj osnovi, a Parlamentarna skupština BiH na nacionalnoj. 

Iz CCI-a podsjećaju da su uprskos stalnim opstrukcijama pozitivnih procesa unutar zemlje, tokom 2016. napravljeni vrlo značajni pomaci na evropskom putu BiH: Bosna i Hercegovina je tokom 2016. godine, između ostalog, predala zahtjev za članstvo u EU, na snagu je, nakon punih osam godina od potpisivanja, stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, nakon skoro tri godine objavljeni su rezultati popisa stanovništva i domaćinstava u našoj zemlji, usaglašen je i usvojen "mehanizam koordinacije na evropskom putu BiH", Vijeće Evropske unije prihvatilo je Zahtjev za članstvo BiH u Evropskoj uniji, a kao uspješan epilog prethodnih aktivnosti na evropskom putu naše zemlje, predsjedavajućem Vijeća ministara, 09.12.2016. godine je uručen Upitnik Evropske komisije. 

Krajem godine Moneyval je skinuo BiH sa liste zemalja. 

Statistički podaci govore i da je u 2016. povećana industrijska proizvodnja i zaposlenost u BiH, a i drugi parametri ukazuju na rast ekonomske aktivnosti u državi. 

Daleko je to od potreba ove zemlje i od nečega što bi moglo dovesti do ozbiljne promjene i zaustaviti rijeku mladih koja odlazi prema Zapadu, ali, neki pozitivan pomak jeste. A svaki pozitivan pomak je bolji od negativnog i nastavka propadanja. 

Centri civilnih inicijativa pozivaju vlast na državnom nivou da ne dozvoli da svi dosadašnji rezultati budu obezvrijeđeni i poništeni, nego da nastavi raditi u interesu građana. Jer opstrukcije i blokade nikom neće koristiti.
 
- Samo povratak na stvarne probleme građana i koncentrisanje energije na njihovo rješavanje, može dovesti do poboljšanja kvaliteta života u ovoj zemlji i do približavanja Evropskoj uniji i njenim standardima – navode iz CCI-a. 

#BiH