Dvadesetdevetogodišnja Indira Karajbić iz Zavidovića pokušava se zaposliti kao policajka već šestu godinu, ali joj to ne polazi za rukom, iako je 2011. diplomirala na Fakultetu za kriminalistiku u Sarajevu kao vrlo uspješan student.
- Na prvi konkus nakon okončanja studija čekala sam do 2014. Tad je MUP ZDK primao 50 policajaca i deset inspektora. Na usmenom ispitu sam bila među prvih 20. Nažalost, nakon usmenog intervjua vratili su me na 70. mjesto, bez obrazloženja, i više nisam imala bilo kakve šanse da te godine dobijem posao – kaže Karajbić u razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria.
Javila se i na konkurs 2015. godine ali je odbijena zbog navodne zastarjelosti uvjerenja o državljanstvu. Na konkurs 2016., kada je MUP ZDK primio novih 60 policajaca, Karajbić nije stigla ni konkurisati...
- Ko će biti primljen u MUP ZDK odlučuje se na usmenim intervjuima sa kandidatima, kao što se to radi i u ostalim kantonima. I, upravo je tu ostavljena mogućnost manipulacije prilikom primanja kandidata u policijske redove, a da eventualne nezakonitosti nikako ne možete dokazati. Naprimjer, na konkursu na koji sam se prijavila 2014. usmeni intervju nosio je oko 25 posto od ukupne ocjene, dok je ostalih 75 posto kandidat mogao osvojiti na pismenom ispitu. Ja sam dobila maksimalan broj bodova, ili skoro maksimalan broj bodova na pismenom ispitu, dospjela na sami vrh tabele, ali sam nakon usmenog intervjua spala na 70. mjesto - kaže Karajbić.
Na problem mladih kriminalista nedavno su upozorili i članovi Udruženja kriminalista, kriminologa i menadžera sigurnosti te Udruženja Vijeća studenata Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu. Oni traže nova zakonska rješenja, koja će osigurati bolji položaj studenata kriminologije nakon završetka studija. Sadašnja zakonska rješenja omogućavaju da na poziciju policajca mogu konkurisati i osobe sa drugim zvanjima.
- Naglašavamo da krivičnopravni sistem igra ključnu ulogu u očuvanju vladavine prava, dok policija ima presudnu ulogu u tom sistemu. S posebnom pažnjom je potrebno donositi propise iz ove oblasti ali i nadzirati i kontrolisati njihovu primjenu. Naime, u predloženom nacrtu Zakona o policijskim službenicima Kantona Sarajevo u članu 52, stav 1, tačka c) kao jedan od opštih uslova zaposlenja u policijskom organu u činu mlađeg inspektora navodi se da kandidat treba da ima najmanje šesti stepen školske spreme ili završen prvi ciklus visokog obrazovanja... To bi značilo da za radno mjesto policijskog službenika u činu mlađeg inspektora može konkurisati svako sa završenim fakultetom bez obzira na usmjerenje, što svakako ne odgovora potrebama službe odnosno obavljanja veoma složenih i specifičnih poslova ovlaštenih službenih lica za koja su nužna specijalistička znanja – smatraju iz Udruženja.
Iz Udrženja podsjećaju da statistike govore da Zavod za zapošljavanje Kantona Sarajevo bilježi porast nezaposlenih lica sa stečenim zvanjima diplomiranog kriminaliste, kriminologa ili menadžera sigurnosti. Karajbić kaže da ništa bolja situacija nije ni u ZDK.