Militanti ISIL-a započeli su u toku noći kontranapad protiv napredujućih iračkih snaga potpomognutih američkom vojskom u žestokoj bici za zapadni Mosul, posljednjem gradskom uporištu ove militantne grupe, izvještava Reuters, prenosi Patria.
Eksplozije i pucnjava čuju se od ranih jutarnjih sati u jugozapadnim dijelovima grada. Borbe su do podneva umanjile intenzitet, iako je reporter Reutersa svjedočio zračnom napadu i pucnjavi od strane pobunjenika.
Viši oficir iračke vojske navodi da se pripadnici ISIL-a kriju među raseljenim proodicama kako bi se na taj način približili iračkim trupama.
Iračke snage zauzele su istočni dio Mosula u januaru nakon 100 dana žestokih borbi, a 19. februara su lansirale napad na područja zapadno od rijeke Tigris.
Poraz ISIL-a u Mosulu značio bi slom iračkog krila kalifata i njegovog osnivača Abu Bakr al-Baghdadija.
Iračka vojska vjeruje da je u Mosulu prisutno nekoliko hiljada militanata, uključujući mnoge one koji su pristigli iz zapadnih zemalja. Oni su pomiješani sa ostatkom lokalnog stanovništva koga, po procjeni humanitarnih organizacija, ima oko 750.000.
Militantni koriste taktiku samoubilačkih napada auto-bombama, snajpere i nagazne mine kako bi pružili otpor iračkim snagama kojih ima oko 100.000.
Više od 28.000 civila je bilo prinuđeno napustiti domove u zapadnom Mosulu od početka ofanzive 19. februara. Ukupan broj raseljene populacije od početka bitke za Mosul prelazi 176.000, izvještava UN.
Mnogi stanovnici se žale na glad. Dječak Ali nosi svoju malu sestru dok čeka u redu za hranu. Kaže da su pokušali napustiti taj dio grada u srijedu, ali su odustali kada su se našli pod vatrom ISIL-a. Uspjeli su izbjeći tek u četvrtak.
Iračka vojska prevozi žene i djecu u kampove, te provjerava muškarce kako bi izbjegli miješanje ISIL-a među stanovništvom. Stotine žena i djece okupili su se na kiši na napuštenoj autobuskoj stanici kako bi dobili hranu od vojske i lokalnih humanitarnih organizacija.