Evropske zemlje su prihvatile manje od 10 posto od 160.000 izbjeglica koje su obećale izmjestiti iz pretrpanih kampova sa krajnje lošim sanitarnim uvjetima u Italiji i Grčkoj, razlog da Evropska komisija izda upozorenje da „više neće prihvatati izlike“, izvještava britanski Guardian, prenosi Patria.
Do sada je izmješteno samo 13.456 osoba; 3.936 iz Italije i 9.610 iz Grčke, što čini ukupno 8 posto od planiranog broja za izmještaj u 2015.
Samo su dvije zemlje članice, Malta i Finska, ispunile svoje obaveze u pogledu prijema izbjeglica u okviru plana relokacije koji se završava u septembru ove godine.
Oficir za migracije, Dimitris Avramopoulos, upozorio je za vrijeme konferencije za medije u Briselu, da bi zemlje članice mogle uskoro biti penalizirane visokim dnevnim kaznama zbog ovog propusta koji je nazvao jednakim „neplaćenom računu“.
- Nema izgovora za zemlje članice da ovo ne realiziraju. Moguće je izmjestiti ljude iz Italije i Grčke do septembra što u cjelosti ovisi o političkoj volji i upornosti zemalja članica da to ostvare, podvukao je Avramopoulos.
Mađarska, Austrija i Poljska su odbile učestvovati u projektu izmještaja izbjeglica. Češka republika, Bugarska, Hrvatska i Slovačka učestvuju na „veoma limitiranoj osnovi“. Velika Britanija, koja može izaći iz projekta vizavi evropske politike azila, odlučila je ne učestvovati.
Prvi potpredsjednik Evropske komisije, Frans Timmermans, kazao je da, „da bi unaprijedili upravljanje migracijama, trebamo nastaviti primjenjivati cjelovit pristup – od izmještaja do integracije, sve do operacionalizacije Evropske granice i Obalne straže, kroz kontinuiranu saradnju sa Turskom.“
- Sve ove mjere su utemeljene na principu solidarnosti i fer podjele odgovornosti – a to je princip koji veže svaku zemlju članicu, naglasio je Timmermans.
Broj dnevnih prelazaka iz Turske na grčka ostrva pao je sa 10.000 osoba dnevno koliko je iznosio u oktobru 2015. na 43 koliko iznosi danas, dok je broj novih dolazaka pao za 98 posto.
U periodu 2015 – 2016., život je na Egejskom moru izgubilo oko 1.100 izbjeglica, a u periodu 2016 – 2017., oko 70.
Pokazalo se da su zemlje članice EU bile uspješnije u integraciji izbjeglica izvan bloka. U sklopu sporazuma EU i Turske, također je dogovoreno da za svaku izbjeglicu iz Sirije na grčkim ostrvima koja se vrati u Tursku, u zamjenu, jedan azilant iz Sirije u Turskoj dobija dom u EU.
U izjavi Evropske komisije se kaže:
- Zemlje članice EU su do sada osigurale siguran i legalan prolaz za 14.422 osoba,što je više od pola od 22.504 koliko je dogovoreno u sklopu projekta EU integracije. To uključuje i integraciju 3.565 Sirijaca u okviru sporazuma između EU i Turske.