Članak

(Ne)sloboda medija: Ekipa BBC-ija napadnuta i prisiljena da potpiše priznanje

Ekipa BBC reportera i snimatelja na zadatku u Kini, napadnuta je i kasnije prisiljena od strane lokalne policije da potpiše priznanje da je namjeravala obaviti „ilegalni intervju“, izvijestio je jedan

Ekipa BBC reportera i snimatelja na zadatku u Kini, napadnuta je i kasnije prisiljena od strane lokalne policije da potpiše priznanje da je namjeravala obaviti „ilegalni intervju“, izvijestio je jedan od reportera, prenosi Patria.

Guardian piše da su BBC-ijev John Sudworth i njegov tim namjeravali intervjuisati ženu iz kineskog sela Yang Linghua, koja je tvrdila da je njen otac ubijen u toku zemljišnog spora sa vladom. Dok su se približavali njenoj kući, novinarsku ekipu je presrela grupa muškaraca i blokirala im put. Potom su odgurnuli Sudwortha i razbili sve kamere.

Kina ima jednu od najrestriktivnijih klima za medije u svijetu i drži 176. mjesto na ljestvici od 180 zemalja po pitanju slobode štampe. Iza Kine su samo Sirija, Sjeverna Koreja, Turkmenistan i Eritrea.

Kineske publikacije su suočene sa oštrim ograničenjima i kaznama za objavu priča koje ne odgovaraju vladi; od brisanja članaka do otkaza.

Nakon što su ostali bez kamera, BBC ekipa je napustila selo, ali ih je ubrzo zaustavila i opkolila grupa od 20 muškaraca. Uniformisani policajac i dva člana lokalne vlade koji su pristigli nešto kasnije, pod prijetnjom fizičkog nasilja, natjerali su ih da potpišu priznanje u kojem se izvinjavaju za „loše ponašanje“.

I dok međunarodni mediji pišu na različite teme, novinari se često sreću sa zlostavljanjem od strane policije i vladinih zvaničnika. Kineske sigurnosne snage obično koriste operativce u civilu kako bi spriječili izvještavanje o delikatnim događajima, naročito o suđenjima aktivistima ljudskih prava, piše Guardian.

#Svijet