Članak

Terzić: Ako ne prođe Čovićev prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, izbora 2018. neće biti

-Oprobani receprt anarhije i bezvlašća kakav skoro šest godina imamo u Gradu Mostaru tako bi mogao postati modalitet za cijelu BiH ili bar Federaciju BiH.

Najave pojedinih visokih zvaničnika u Bosni i Hercegovini da bi ukoliko izostanu izmjene zakonskih rješenja u Izbornom zakonu BiH mogle dovesti u pitanje održavanje općih izbora u BiH 2018. godine jasno pokazuju da se već duže vrijeme na političkoj sceni priprema teren da ukoliko se ne prihvate modaliteti koje zahtijevaju određene političke partije, prvenstveno HDZ BiH, izbora neće ni biti, upozorava u izjavi za novinsku agenciju Patria politički analitičar Almir Terzić.

-Oprobani receprt anarhije i bezvlašća kakav skoro šest godina imamo u Gradu Mostaru tako bi mogao postati modalitet za cijelu BiH ili bar Federaciju BiH.

Presuda Ustavnog suda BiH u smislu izbora delegata Doma naroda Parlamenta FBiH mogla bi se koristiti kao poluga za to, odnosno kao ucjena za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH u smislu drugačijeg definisanja načina izbora članova Predsjedništva BiH iz FBiH.

I nesporno je da ima nedoumica oko načina izbora delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH, ali osim što niko nije reagovao i naglasio da u FBiH ne postoje etnički striktno teritorije sa srpskim narodom, ostaje otvoreno i pitanje izbora delegata iz reda Ostalih, propušta se i prilika da se kaže da se u kantonalne skupštine biraju zastupnici, a ne prvenstveno Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Ostali.

Istovremeno, izostaje adekvatna reakcija da se traži redefiniranje izbrnih jedinica za Parlamentarnu skupštinu BiH i Predstavnički dom Parlamenta FBiH, a što je zakonska obaveza svake četiri godine, koja se krši od donošenja Izbornog zakona BiH 2001. godine što nikada nije učinjeno.

Ovako ostaje da predstavnici samo jednog naroda u BiH traže svoja prava kroz Izborni zakon BiH, a u biti su ugrožena prava svakog građanina u BiH, jer glas podjednako ne vrijedi u Sarajevu, Zenici, Tuzli kao u manjim sredinama čije predstavljanje treba da se nadomjesti kroz kompenzacijske mandate, a ne da oni budu prilika za udomljavanje politički podobnih kandidata.

Dakle, izmjene Izbornog zakona BiH stavljene su kao dominantan prioritet, umjesto svih drugih reformi, od kojih se želi napraviti da budu te koje će opredijeliti budućnost BiH. Temeljni princip Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama jeste pravo svakoga da bira i bude biran i nedopustivo je da se prave striktno etničke sredine u BiH koje će se predstavljati kao demokratska volja birača – građana, zaključuje Terzić. 

#Intervju