U dugoj i prepunoj zapleta grčkoj drami državnog dugovanja, smjenjuju se razočarenje i nada, prenosi Patria. Ni nakon sedam godina od kada je eruptirala kriza, ne naziru se ni rješenje ni kraj.
- Grčka treba šok rasta, kazao je britanskom Guardianu zamjenik premijera Yannis Dragasakis prije ključnog sastanka kabineta u ponedjeljak. „Razgovarat ćemo o novoj strategiji rasta koja će se isključivo fokusirati na jačanje investicija i smanjenje nezaposlenosti do nivoa prije krize, dakle, 8 posto u narednih 10 godina“, dodaje on.
Ljevičarska vlada u Atini je itekako svjesna mračnog raspoloženja nacije. 6 od 10 Grka ne vjeruje da bi se kriza mogla riješiti u narednih 10 godina, rezultat je nedavno sprovedene ankete. Najveća prepreka optimizmu je nezaposlenost koja iznosi 23 posto, pa čak i do 50 posto među mladima.
- Niko ne zna šta će se desiti u Evropi nakon Brexita i nakon izbora Trumpa, kaže Dragasakis, govoreći na marginama godišnjeg ekonomskog foruma u Delphima. „Ali, pozitivan scenario za Grčku je također pozitivan za Evropu“, smatra on.
Izlazeći na kraj sa ekonomskim kolapsom zemlje, svaka vlada od početka krize je nastojala promijeniti ton priče usmjeravajući pažnju na rast i razvoj. Utoliko pravo osvježenje donosi dvostranačka administracija premijera Alexisa Triprasa koja je napravila korak naprijed i zatražila kredit od Svjetske banke u iznosu od 3 milijarde eura, za finansiranje programa zapošljavanja.
Tsipras će biti prinuđen sprovesti reforme tržišta rada, kao i dodatne rezove poreza na dohodak i mirovine ako želi postići da Grčka realistično ostvari primarni višak od 3,5 posto prije nego što se kamate na plaćanja uzmu u obzir.
Zemlja će se već u julu suočiti sa ratom duga u iznosu od 7 milijardi eura. S obzirom na gotovo prazne sefove, teško da će izbjeći izlazak iz euro zone ukoliko ne dobije dodatne kredite.
Dodatni rezovi, kada su mirovine već umanjivane 12 puta, dok neki umirovljenici preživljavaju sa 300 eura mjesečno, samo pojačavaju mračno raspoloženje i očaj među stanovništvom ove najslabije zemlje članice EU.
Grčku vladu optužuju da namjerno izbjegava implementaciju reformi.
- Ova vlada neće sprovesti reforme jer u njih ne vjeruje, tvrdi lider opozicije Kyriakos Mitskotakis na forumu u Delphima.
- Trebaju nam veliki plan i vizija kako izaći iz krize, smatra Nikos Xydakis, bivši ministar za evropska pitanja, trenutno glasnogovornik parlamenta ispred vodeće Syriza stranke. „Veliki plan za finansije, ali i vizija novog identiteta za Grke nakon što se ova kriza završi.“