Članak

Makedonija na korak od državnog udara

Za makedonske analitičare ovaj “detalj“, kao i odbijanje da se ide na nove vanredne parlamentarne izbore u maju, kada bi trebalo da se održe i lokalni izbori u Makedoniji, dovoljno govore da Zaev zapr

Najveća albanska stranka u Makedoniji DUI, u okviru najavljenog “plana B“, planira da sa SDSM-om Zorana Zaeva formira vladu bez odobrenja makedonskog predsjednika, prenosi Patria.

Analitičari tvrde da bi takav scenario značio državni udar i uvod u apsolutni haos, političke tenzije a moguće i sukobe.

Ukoliko Zoran Zaev, lider SDSM-a i Ali Ahmeti, lider najveće albanske partije u Makedoniji DUI, odluče da bez odobrenja predsjednika Makedonije formiraju vladu na osnovu koalicione većine koju je Zaev dobio poslije prihvatanja takozvane “Tiranske platforme“, to bi značilo državni udar.

“Plan B“, koji je Ahmeti najavio pošto je predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov odbio dati mandat Zoranu Zaevu za formiranje vlade sa albanskim strankama, jer bi to Makedoniju odvelo u etničku i teritorijalnu podjelu, zasniva se upravo na ideji da dobijena skupštinska većina imenuje vladu i Zorana Zaeva za premijera.

Da je ovo “plan B“ albanske stranke DUI, za Sputnjik je potvrdio i makedonski političar Pavle Trajanov, koji nije naklonjen dosadašnjem premijeru Makedonije VMRO–DPMNE Nikoli Gruevskom. On je uvjeren da je greška i kršenje Ustava predsjednika Makedonije što mandat nije dao Zaevu jer on ima većinu od 67 poslanika u Parlamentu Makedonije.

“Albanske stranke i Zaev će sačekati još neki dan da vide da li će Ivanov dati mandat Zaevu. Ukoliko ne - situacija se komplikuje zato što je "plan B" da parlament bez mandata Zaevu izglasa vladu. Tako da to može da bude povod za destabilizaciju, proteste većih razmjera“, kaže on.

Nikola Gruevski, lider VMRO–DPMNE ponudio je Zaevu podršku svoje koalicije za formiranje vlade, ako odustane od formiranje vlade sa albanskim strankama na osnovu platforme napravljene u Tirani, koja predviđa ne samo uvođenje albanskog jezika kao službenog, već i promjenu zastave i himne Makedonije, ali i mogućnost podjele makedonske teritorije.

Zaev je takvu podršku odbio, iako bi u tom slučaju imao iza sebe podršku gotovo 100 od 120 poslanika u makedonskom parlamentu. Za makedonske analitičare ovaj “detalj“, kao i odbijanje da se ide na nove vanredne parlamentarne izbore u maju, kada bi trebalo da se održe i lokalni izbori u Makedoniji, dovoljno govore da Zaev zapravo želi vladu isključivo sa Albancima.

#Region