Članak

Šta se događa u Međunarodnom sudu pravde?

Trenutno je u BiH udarna vijest da je Sud odbio zahtjev za reviziju presude za genocid BiH protiv Srbije. Čudan je bio proces podnošenja i još čudniji tretman tog zahtjeva iz BiH.

Piše: Sead Omeragić

Trenutno je u BiH udarna vijest da je Sud odbio zahtjev za reviziju presude za genocid BiH protiv  Srbije. Čudan je bio proces podnošenja i još čudniji tretman tog zahtjeva iz BiH.   

Registrar Međunarodnog suda pravde u Hagu (MSP) Philippe Couvreur je odbijao da primi zahtjev za revizijom koji mu je dostavio tim advokata BiH na čelu sa agentom Sakibom Softićem. Bilo je i previše ubjeđivanja koje je trajalo više od pola sata. A rasprava sa običnim registrarom dovela je čak i do ružnih riječi, tvrde očevici tog užasa.   

Nakon što mu je jedva nekako predat zahtjev, dogodile su se neke čudne, reklo bi se čak i sumnjive i samovoljne odluke: Međunarodni sud pravde, odnosno registrar nije dao predmetu broj, što bi moglo značiti da slučaj uopće nije ni uveden u proces. Do danas mi nismo saznali da li je zahtjev uopće uveden u proceduru. Registrar nije taj zahtjev ni postavio na svojoj web stranici, bez obzira što se radi samo o zahtjevu. Ako je sud donio odluku o odbijanju, pravni laik bi se mora upitati, na osnovu kojeg evidentiranog predmeta. Ako je odluka Suda pravde o odbijanju važeća, nije li red da se ona objavi na službenoj stranici? Treba pratiti i vidjeti da li je će ova odluka Suda, jer je tako tretira i registrar Couvreur, zaslužiti da konačno bude objavljena na službenoj stranici MSP-a.  

Do 9. marta to nije urađeno i na službenoj stranici nema nikakve informacije o odbijanju Suda da prihvati zahtjev za revizijom procesa. 

U odgovoru registrara članovima Predsjednštva BiH opet ne postoji broj odluke MSP-a po kojoj je premet zaprimljen, niti broj oduke da Sud neće uzeti u razmatranje zahtjev za revizijom o čemu nas izvještava registrar. Je li pismo koje su objavili mediji u Sarajevu skraćena verzija onoga što su dobili članovi Predsjedništva? Možda negdje i postoji broj predmeta, jer čak i lokalni sudovi u Bosni i Hercegovini izvještavaju svoje klijente i pozivaju se na broj predmeta i broj presude. 

Ovom pismu registrara nedostaje ozbiljan segment transparentnosti.   

Čovjek se mora upitati šta se događa sa Međunarodnim sudom pravde ako njihov registrar na ovakvom prizemnom nivou  komunicira  sa liderima jedne države? Registrar čak ni ne navodi da li je Sud zasjedao i u kom obliku je zasjedao, samo tvrdi da je donio odluku. Odluka Suda koju navodi registrar je da nadležna tijela nisu donijela nikakvu odluku u ime BiH o zastupanju u novom procesu. Ni riječi o suštini: Ima li Softić legitimaciju za zastupanje BiH ili nema. Ako Softić takvu legitimaciju nema, registrar je morao navesti kad je tu legitimaciju pravni agent izgubio, tačnije kada mu je Sud uzeo legitimitet za zastupanje. Kojom odlukom Suda je to urađeno? Na osnovu čijeg zahtjeva i kojih procedura koje su morale biti obavljene u BiH.  Nigdje u Statutu suda ne postoje odredbe o ponovnom reizboru agenta, nego o njegovom legitimitetu.      

Konačno pitanje je kako je zasjedao MSP u trenutku odluke? MSP nije mogao da zasjeda po komorama od tri do pet sudija, što je običaj u nekim slučajevima u zadnjih petnaestak godina. U zahtjevu za reviziju presude BiH protiv Srbije se radi o genocidu i ius cogens normi, koja je već potvrđena od istog Suda, a ne o nekakvom ekološkom problemu. Sud je dakle morao zasjedati u punoj formi za odlučivanje.

Da li je ili nije, to ne znamo, niti znamo ništa o sadržaju te odluke. Registrar je ovdje čovjek u ime suda, u ime MSP-a. Iza osobe se ništa ne vidi. Čovjek se mora upitati šta se događa u međunarodnom pravu?

 

#BiH