Na području Kantona Sarajevo registrovano je pet visokoškolskih privatnih ustanova, a Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade KS podnesen je zahtjev za dislocirano odjeljenje Univerziteta iz Travnika, piše agencija Patria.
U Sarajevu djeluju Internacionalni univerzitet u Sarajevu, Internacionalni Burč univerzitet, Sarajevska škola za nauku i tehnologiju (SSST), Američka škola za ekonomiju (Američki univerzitet) i Fakultet za upravu (pridružena članica UNSA).
U okviru ovih univerziteta je 16 fakulteta. Samo SSST ima 8 fakulteta a posljednji koji su otvorili je Medicinski fakultet. Po tri imaju IUS i Burč, dok Američki univerzitet i Fakultet za upravu nemaju organizacione jedinice.
Kako su potvrdili iz Ministarstva obrazovanja Američki univerzitet nema institucionalnu akreditaciju.
Također, Ministarstvo je obavezno vršiti nadzor nad radom i javnih i privatnih visokoškolskih ustanova.
Dozvola za rad podrazumijeva prethodnu provjeru ispunjenosti svih uslova propisanih Zakonom o visokom obrazovanju i standardima i normativima za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području KS.
No, o tim provjerama i uslovima javnost nije obaviještena od strane Ministarstva pa se opravdano postavlja pitanje da li ima propusta u radu privatnih univerziteta.
Prije 13 godina u Sarajevu je otvoren privatni Internacionalni univerzitet Philip Noel Baker (osnivača Internacionalna liga humanista) koji je ugašen 2011. godine, a diplome izdate studentima, ali i pojedinim profesorima su upitne. U februaru 2011. godine policija je pretresala prostorije ovog univerziteta na Stupu nakon čega mu je oduzeta dozvola za rad. Također, ovaj fantomski univerzitet je imao odjeljenje u Posušju koje je također ugašeno.
Studenti su tvrdili da su prevareni, jer im je novac propao, a nisu završili školovanje. Do danas novac im niko nije vratio, a o diplomama s tog fakulteta niko i ne govori.
Iako smo od Ministarstva zatražili pojašnjenje kakav je status diploma stečenih na Internacionalnom univerzitetu Philip Noel - Baker Sarajevo, odnosno da li su one priznate s obzirom da univerzitet više ne postoji, odgovor nismo dobili.
Niko ne zna tačan broj onih koji su završili ovaj univerzitet i možemo samo pretpostaviti kakvi „stručnjaci“ rade u institucijama BiH sa diplomama propalog Univerziteta.
Zanimljivo je i da IUS, Burč i SSST imaju vlastite zgrade gdje se odvija nastava, dok Američki univerzitet iznajmljuje prostor u biznis centru Unitic.
I dok Ministarstvo izdaje dozvole za rad privatnim univerzitetima i fakultetima u isto vrijeme se lošim zakonskim rješenjem smanjuje autonomija Univerziteta u Sarajevu.