Članak

Hosni Mubarak na slobodi nakon 6 godina, odbačene sve optužbe

Egipatski predsjednik Hosni Mubarak koji je zbačen 2011. godine kao prvi lider na optuženičkoj klupi zbog arapskog proljeća, oslobođen je u petak nakon 6 godina provedenih u zatvoru čekajući epilog su

Egipatski predsjednik Hosni Mubarak koji je zbačen 2011. godine kao prvi lider na optuženičkoj klupi zbog arapskog proljeća, oslobođen je u petak nakon 6 godina provedenih u zatvoru čekajući epilog sudskog procesa, prenosi Patria.

Reuters izvještava da je 88-godišnji Mubarak oslobođen svih optužbi, uključujući one za ubistvo. Višegodišnji sudski proces obuhvatio je široki raspon slučajeva, od korupcije do ubijanja civila koji su tokom 18-dnevnih demonstracija zapanjili svijet i doveli do kraja njegovu 30-godišnju vladavinu.

Mubarak je uhapšen u aprilu 2011., dva mjeseca nakon što je napustio ured, te je od tada proveo vrijeme u zatvoru i u vojnoj bolnici pod stražom.

Mnogi Egipćani koji su živjeli u zemlji tokom njegove vladavine, vide je kao razdoblje stagnacije, autokratije i kapitalizma zasnovanog na vezama sa vladom.

Mubarak, kao jedan od vojnih vladara koji su vladali Egiptom od 1952. godine kada je ukinuta monarhija, zbačen je sa vlasti inicijativom tzv. Arapskog proljeća koje je potreslo autokrate od Tunisa do Zaljeva, te nakratko ulilo nadu u novo doba demokratije i socijalne pravde, piše Reuters.

Njegovo puštanje na slobodu kritičari smatraju povratkom starog poretka u Egiptu, gdje su vladini zvaničnici slomili Mubarakove neprijatelje u Muslimanskom bratstvu, usmrtivši na stotine i zatvarajući na hiljade, dok su njegovi saveznici svo to vrijeme vraćali uticaj.

Godine političkog previranja i loše sigurnosne situacije ostavile su dubok trag na privredu. Egipćani se žale na prazne džepove i stomake dok inflacija prelazi 30 posto, a vlada kreše budžet kako bi bila u stanju vraćati kredite MMF-u.

- Ekonomska kriza u kojoj živimo i visoke cijene zaokupljaju najveću pažnju, kao i strah od terorizma. To je ono što preokupira običen građane, a ne Mubarak, tvrdi Khaled Dawoud, političar iz opozicije koji je protiv islamista, ali koji je istovremeno osudio način na koji su potisnuti.

Zbog arapskog proljeća tuniski predsjednik Zine al-Abidine Ben Ali otišao je u izgnanstvo u Saudijsku Arabiju, dok su libijskog predsjednika Muammara Gaddafija javno pogubili pobunjenici, a predsjednik Yemena Ali Abdullah Saleh je podnio ostavku.

Tokom suđenja, Mubarak je ispoljavao čuđenje zbog bijesa stanovništva, insistirajući da je uradio najbolje što je mogao za zemlju i da će to historija pokazati. Mnogi Egipćani kažu da je 6 turbulentnih godina od njihovog „flerta sa revolucionarnom promjenom“ to već pokazalo, piše Reuters.

#Svijet