Kantonalno preduzeće “Vodovod i kanalizacija”, suprotno zakonskim odredbama, tereti Općinu Stari Grad za dug za vodu sa javnih česmi u iznosu od 126.000 KM. Iako je Općina jasno stavila do znanja ovom preduzeću da neće platiti račune jer to nije njena zakonska obaveza, niti nadležnost, u ovom preduzeću odbijaju prihvatiti činjenice, te su Općinskom sudu u Sarajevu poslali prijedlog za prinudno izvršenje.
S obzirom da je sudska praksa da se prinudna izvršenja vrše svima koji imaju raspoloživa sredstva na računu, očito je da se preduzeće “Vodovod i kanalizacija” koristi svim sredstvima kako bi uzeli novac ne obazirući se na to šta kaže zakon.
A, prema Zakonu o komunalnim djelatnostima (Službene novine Kantona Sarajevo, br.14/16.) održavanje javnih česmi i fontana, javnih kupatila i javnih nužnika (Član 9.) obezbjeđuju Grad i općine u njegovom sastavu. Istim članom propisano je da će grad i općine u njegovom sastavu posebnim propisom urediti međusobne odnose i druga pitanja u cilju obezbjeđivanja obavljanja komunalnih djelatnosti. Takav propis do danas nije definisan, niti je potpisan između Općine Stari Grad Sarajevo i Grada Sarajevo.
Imajući to u vidu, Općina Stari Grad Sarajevo postupa u skladu sa Odlukom o izgradnji, rekonstrukciji i održavanju javnih česmi i fontana, javnih kupatila i javnih nužnika (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 42/07), gdje je članom 6. jasno propisano da se “sredstva potrebna za realizaciju ove Odluke obezbjeđuju u Budžetu Grada Sarajevo.”
- Iz navedenog je jasno da je dug za račune za vodu na navedenim javnim česmama u Starom Gradu dužan platiti Grad Sarajevo, a ne Općina Stari Grad kao što preduzeće ‘Vodovod i kanalizacija’ uporno insistira - smatra načelnik Općine Ibrahim Hadžibajrić.
Općinsko pravobranilaštvo uložilo prigovore
U postupak je uključeno Općinsko pravobranilaštvo koje, zastupajući Općinu čvrsto stoji pri stavu da računi neće biti plaćeni, ma koliko iz preduzeća ‘Vodovod i kanalizacija’ pokušavali izvršiti pritisak.
- Uložili smo prigovore nadležnom sudu i oglasili se nenadležnim, a sada čekamo odgovor. Jedan prigovor je usvojen, a očekujemo da slučaj pređe u parnicu i da na kraju sud odluči u našu korist, jer Općina nije dužna plaćati račune ako to zakon ne nalaže, a u ovom slučaju nije tako - poručuju iz Pravobranilaštva.
Javne česme u Starom Gradu predstavljaju svojevrsnu turističku atrakciju, kao uostalom i sama Baščaršija koja privlači sve veći broj turista, a od tog turizma višestruku korist imaju Grad Sarajevo, Kanton Sarajevo i ostale gradske općine, te bi račune za vodu trebalo plaćati u ravnomjernim iznosima, a ne samo na teret Općine Stari Grad.
U namjeri da se ovaj problem barem djelimično riješi, da omogući građanima i turistima neometano korištenje javnih česmi i javnih nužnika, a kako bi se spriječilo narušavanje ugleda Starog Grada kao turistički najatraktivnije lokacije u Sarajevu, Općina je dobrovoljno preuzela obavezu plaćanja računa koji se odnose na utrošak vode na 12 javnih česmi, hair česmi i nužnika.
Radi se o sljedećim lokacijama: javna česma Nadkovači, javna česma groblje Grličića brdo, javna česma Glođina, javna česma Sedrenik, javna česma Zmajevac, javna česma Jarčedoli, javna česma Pod takišom, hair česma Za beglukom, hair česma Avdaguša, hair česma Magoda, javna česma na spomen obilježju Vratnik i javni wc u Mudželetima.
Osim toga, Općina Stari Grad finansira i održavanje javnih česmi: Sebilj, Musluk česma i Osmangazi Bursa Sebilj.