Policija nije dozvolila da pedesetak radnika Tvornice transportnih uređaja (TTU) iz Tuzle postave šatore ispred kapije ove kompanije, nakon što su donijeli odluku da neće ići kućama, dok im Uprava ne izmiri osam zaostalih plaća.
Mehmed Terzić iz Sindikata radnika TTU rekao je Patriji da radnici već predugo traže isplatu osam plaća te uvezivanje radnog staža, ali da im Federalna vlada još nije dala čvrstu garanciju kada će izmiriti obaveze prema radnicima.
- Mi smo bili mirni. Nismo pravili nikakve probleme, ali nam policija svejedno nije dozvolila postavljanje šatora. To nas neće pokolebati. Ostajemo spavati pod vedrim nebom – rekao je Terzić.
Vlada FBiH nedavno je prodala dio preduzeća TTU. Kupac je Elektroprivreda BiH (80 posto) i RMU Banovići (20 posto). Nova firma nastala od TTU nosi naziv TTU Energetik. U njoj trenutno radi oko 50 radnika, od kojih je 40 nekada radilo u TTU. Nedavno je ova firma potpisala i prvi ugovor, vrijedan 1.600.000 KM. Radnici TTU Energetik će proizvesti 24 grabljasta transportera rudnicima u Zenici, Brezi i Kaknju.
Terzić kaže da ga sada brine to što niko ne zna šta će biti sa preostalih 50-ak radnika TTU, koji nisu prešli u novu firmu.
Oko 120 kilometara dalje nezadovoljni su i radnici Unis Toolsa iz Vogošće, čiji je vlasnik također Vlada Federacije BiH.
Dževad Bešlija kaže da je neizvjesna sudbina za oko 30 radnika ovog nekad perspektivnog preduzeća. Nedavno su radnici i ove firme protestovali ispred zgrade Vlade FBiH i to pune dvije sedmice, ali ih niko iz Vlade nije primio na razgovor. Nakon toga su se razišli kućama.
- Bilo bi posla za sve radnike, da se Vlada ponaša domaćinski. Naročito bi bilo posla za radnike preduzeća poput Unis Tools, TTU-a, Pretisa i drugih. Ove državne firme propadaju, a za to vrijeme privatne firme iz iste branše prave odlične rezultate – kaže Bešlija.
- Premijer Novalić ima firmu TMR u blizini Unis Toolsa u Vogošći, koja posluju odlično. A radi poslove koje bi mogao raditi i Unis Tools – kaže Bešlija dodajući da mu to daje za pravo da vjeruje da bi posla moglo biti i za Unis Tools, samo da premijer ima dobru volju.
- Na svojim firmama pokazuje da zna raditi posao, na državnim pokazuje da neće – dodaje.
U Registru poslovnih subjekata u Bosni i Hercegovini, koji je javan, postoje tri firme registrovane na ime Fadil Novalić, i tri firme kod kojih se kao osnivači spominje više lica, među njima i premijerova kćerka Ada Novalić.
Na ime Fadil Novalić registrovana je firma "SUPFINA" u Gradačcu. Na ime Fadil Novalić i Šaban Rizvić registrovana je firma „NT-Watt" Novi Travnik. Na ime Fadil Novalić, Enisa Bekto i Nurdin Peštalić registrovana je firma "ENERGOMETALI" d.o.o. Gradačac. Ova firma je već neko vrijeme u procesu likvidacije.
Novalićeva kćerka Ada Novalić spominje se kao osnivač u tri firme. Tako, kao osnivači firme Termo Metal Resist d.o.o. Sarajevo (TMR) upisani su Ada Novalić, Azra i Naida Novalić te Munir Novalić (Švicarksa), Ensar Omeragić, Edin Šarić, Alija Skahić (Austrije), federalni ministar energetike i rudarstva Nermin Džindić te šef Novalićeveog kabineta Samir Iskrić
Osnivački kapital ove firme je 378,000 KM. Sama Ada Novalić kao osnivački kapital uplatila je 95.531 KM.
Slična firma posluje i u Brčkom, "TMD - MIBO", čiji je kapital 970,649 KM. Kao osnivači ove firme upisano je 13 lica: Began Britvarević, Nihad i Valida Klopić, Elvin, Dino, Rabija i Bahrija Hanić, Šefik Omerčić, Azra, Naida i Ada Novalić te Vesna Stević.
Firma "OMG"iz Gradačca također ima devet osnivača, a među njima premijerova kćerka Ada Novalić, Meliha Hasanhodžić Azra Novalić, Admir Hanić, Mersed Hanić, Naida Novalić, Damir Hanić, Šefik Omerčić i Sanja Crnković.