Generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović od preuzimanja funkcije u januaru 2016. godine uvela je embargo većini medija na pristup informacijama i dešavanjima na KCUS-u.
Masovni odlasci ljekara, ukidanje KUM-a ponedjeljkom i petkom, gašenje klinika na KCUS-u, nestašica lijekova i osnovnih sredstava za rad bolnice samo su neke od tema o kojima su mediji željeli razgovarati sa Izetbegović. No, brojni upiti medija ostali su samo slovo na papiru, piše agencija Patria.
I kada se direktorica Izetbegović konačno otvorila za medije i održala press konferenciju u januaru 2017. godine ponovo je izbjegla dati konkretne odgovore na postavljena pitanja, a obećanja koja je tada dala nikada još nije ispunila.
Govoreći o odlascima ljekara, direktorica KCUS-a pohvalila se da je s njom došlo 26 ljudi. Iako je obećala, do danas medijima na brojne zahtjeve nije dostavljen spisak imena ljekara i drugog osoblja i njihovih kompetencija. Sa KCUS-a prema medijima i dalje zid šutnje.
Nastavila je Izetbegović dalje te je ovladala i Ljekarskom komorom KS te tako otvoreno prijeti „neposlušnim i nepodobnim“ ljekarima uzimanjem licence ukoliko budu govorili protiv nje.
Klinička apoteka i dalje je prazna, pacijenti sami donose gaze, rukavice, papirne ubruse, žilete ali ni o tome Izetbegović ne želi govoriti. Ono što je poznato je da se pacijenti i dalje upućuju u apoteku Dina za ono što im je potrebno za terapiju ili operaciju. Vlasnici apoteke Dina su Elvedina i Jasmin Kapetanović, kućni prijatelji direktorice Izetbegović. Inače, Jasmin Kapetanović je predsjednik UO KCUS-a koji je izabrao Izetbegović za direktoricu.
Pokazalo se da direktorica najveće bolnice u BiH ima važnijeg posla, pa je tako zahvaljujući političkom utjecaju SDA gdje je na čelu Odbora za zdravstvo, imenovana u Savjet za nauku Univerziteta u Sarajevu što nikako ne bi trebala biti politička funkcija. Ali to su pitanja za rektora Rifata Škrijelja. Sve glasnije se u akademskim krugovima govori da želi ovladati Medicinskim fakultetom u Sarajevu, pa je tako do daljnjeg ukinula polaganje obaveznog dijela ispita studentima na KCUS-u.
Posebni problemi vladaju na Pedijatriji gdje desetine djece čekaju operativne zahvate za koje im niko ne zna reći da li će uopće biti i izvršeni. O uslovima u kojima borave majke, odnosno staratelji djece također na brojne medijske upite nema odgovora.
Posljedna informacija koja je šokirala bh. javnost ali i roditelje je da je Sanitarna inspekcija KS upravo na ovoj klinici otkrila brojne nepravilnosti zbog kojih prijeti opasnost od bolničkih infekcija!
Brojni izvori Patrije tvrde da je KCUS postao „radni logor“ pod vodstvom „generalice Izetbegović“.
Pitanje je dana kada će istražni organi otvoriti predmet o dešavanjima na KCUS-u i utvrditi da li je pacijentima na KCUS-u ugroženo pravo na život i zdravlje.