Članak

Stanići i dalje muče radnike Feroelektra: Prikazana lažna dugovanja od 11 miliona KM!

Nakon što je krajem aprila prošle godine održana Skupština dioničara Feroelektra, kada je smijenjen Goran Stanić i njegov Nadzorni odbor poslije 18 mjeseci od raskidanja kupoprodajnog ugovora sa Stani

Nakon što je krajem aprila prošle godine održana Skupština dioničara Feroelektra, kada je smijenjen Goran Stanić i njegov Nadzorni odbor poslije 18 mjeseci od raskidanja kupoprodajnog ugovora sa Stanić investom kao v.d. direktora Feroelektra upisan je u junu 2016. godine Senad Smajić ali do danas nema većeg napretka, piše Patria.

Smajić je bio na čelu Sindikata i sa obespravljenim radnicima godinama tražio raskid štetnog ugovora, a danas je skoro nemoćan da učini nešto više bez pomoći vlasti, jer šteta koju je Stanić nanio skoro je nemjerljiva, a računi blokirani! Čak je Stanić preko nekadašnjeg v.d. direktora Amela Balte na Sudu u Travniku završio sudsku nagodbu u kojoj je Feroelektro dužan 11 miliona KM Staniću.

- Svi su nam računi i dalje blokirani, jer UIO, Porezna uprava i neke banke traže svoja potraživanja. Sad i Stanići, a ako Tužilaštvo KS ne uspije, na osnovu niza krivičnih prijava, dokazati da je riječ o fiktivnom potraživanju i nerealnom mi smo gotovi – kaže Smajić za Patriju.

Više od 30 radnika ove kompanije po neki dinar dobije na osnovu poslova koje obavlja jedna od kćerki firmi. Stanići su godinama krčmili ovu javnu kompaniju nakon kriminalne privatizacije. Krivične prijave su u Tužilaštvu KS, ali Smajić napominje da se još 2008. godine trebala zaustaviti pljačka.

- Šta ćemo mi imati od toga ako se za pet godina pokrene sudski proces. Mi moramo da živimo sada. Stanića su jednostavno pustili da radi šta hoće - ističe Smajić.

Dugovanja koja je ostavio Stanić iza sebe su 12,5 miliona KM, a na račun od kirija mjesečno se uplati oko 40.000 KM, ali za radnike malo toga ima.

Podsjećamo, Sud je odluku o raskidanju privatizacijskog ugovora donio u decembru 2014. godine Goran Stanić je više od 18 mjeseci vršio opstrukcije kako bi se izbjeglo prebacivanje vlasništva na Vladu FBiH i za to vrijeme od izdavanja Feroelektrovih prostora inkasirao skoro 2 miliona KM.  

Vlada FBiH prihvatila je u novembru informaciju o aktivnostima vezanim za Feroelektro, te zadužila Agenciju za privatizaciju u Federaciji BiH da angažuje neovisnu revizorsku kuću koja će sačiniti revizorski izvještaj o stanju kapitala u ovom preduzeću za period od zaključenja kupoprodajnog ugovora do 30.6.2016. godine.

Jedan od štetnih ugovora koji je potpisan u vrijeme Stanića je i sa Ambasadom i Konzulatom Republike Hrvatske. Prema ugovoru koji je potpisan na neodređeno vrijeme za kvadratni metar u samom centru Sarajeva u ulici Maršala Tita plaćaju 16 KM, a koriste 800 kvadratnih metara prostora.

Na mjesečnom nivou to je 12.800 KM. Realna cijena zakupnine po kvadratu na ovoj lokaciji bila bi između 26 i 30 KM. Ugovor je potpisan prije dvije godine i prema njegovim odredbama, Konzulat ima pravo preče kupovine ukoliko bi se objekat stavio na tržište.

Osim ovog ugovora, Goran Stanić je i sa još nekoliko klijenata potpisao nerealne cijene zakupa prostorija Feroelektra. Tako su jednoj kompaniji za skladišni prostor naplaćivali samo 3 KM po kvadratnom metru. Pojedinim zakupcima su priznavali adaptaciju prostora u vrijednosti i do 300.000 KM.

#BiH