U Neumu je počeo Treći energetski samit, podržan od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ) putem njihovih energetskih projekata u BiH.
Obraćajući se brojnim pedstavnicima energetskog sektora iz BiH ali i Evrope, američka ambasadorica Maureen Cormack je naglasila kako se BiH mora fokusirati na zahtjeve Energetske zajednice kojima se mogu aktivirati sjajni energetski potencijali koje BiH neosporno ima, ali i čim prije pristupiti kreiranju državne Energetske strategije koja će donijeti dobrobit građanima BiH. Ambasadorica Cormack je izrazila očekivanje da će današnja suradnja energetskog sektora i medija pomoći građanima u razumijevanju obaveza zemlje koja je poznati izvoznik električne energije.
Njemačka ambasadorica Christiane Hohmann je istakla važnost zajedničkog djelovanja američke i njemačke vlade u podršci svim akterima bh. energetskog sektora u cilju ispunjavanja obaveza koje su pred BiH za uspostavljanje napredne i učinkovite energetike u zemlji.
Podsjećajući da su dvije najbitnije nezavisnosti svake države upravo energetika te hrana, federalni premijer Fadil Novalić istakao je kako BiH mora zadržati svoju energetsku nezavisnost i obećao intenzivnije pokretanje energetskih projekata u Federaciji BiH već do konca ove godine.
Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH, Sinno Kaldoun je napomenuo da je regulacija energetskog sektora osnova za daljnji razvoj te da su svi donatori u BiH riješeni da pomognu regulativu, aktiviranje energetskih potencijala naše zemlje te stvaranje Energetske strategije za čitavu BiH.
Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice, je pak izrazio nezadovoljstvo nedostatkom regulative u BiH, pogotovo u sektoru gasa i to prvenstveno u Federaciji BiH:
- BiH ne da ima loš zakon o gasu, već nema nikakav. U tom sektoru je pravi kaos, pogotovo u Federaciji BiH što neki koriste za osobno profitiranje - istakao je Kopač naglašavajući da jedino vladavina prava i u energetskom sektoru može aktivirati bh. potencijale, privući investitore te zaštititi potrošače energije u zemlji.
- Ako BiH ne može odgovoriti zahtjevima Energetske zajednice, koji su predsoblje EU, kako će sutra odgovoriti daleko zahtjevnijim upitima za pridruživanje evropskoj obitelji - zapitao je Kopač.
Treći energetski samit, koji završava s radom 6. aprila, nastavak je dijaloga ključnih aktera u energetskom sektoru u BiH s ciljem unapređenja regulatornog okvira, otklanjanja prepreka za investiranje i stvaranja povoljnijeg tržišno orijentisanog ambijenta. Teme koje se u nastavku samita razmatraju su budućnost tržišta električne energije, strateško planiranje u sektoru malih hidroelektrana, potencijal tržišta energetske efikasnosti, zajednički program za bioenergiju i reforma šema poticaja za obnovljive izvore energije.
Inače, i ovaj Treći energetski samit organizira se pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (MVTiEO), Državne regulatorne komisije za električnu energiju (DERK), Regulatorne komisije za energiju u Federaciji BiH (FERK) i Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (RERS).